Powiat Ostrowski: Szlak dworców granicznych?

  • 05.04.2017, 02:00 (aktualizacja 05.04.2017, 08:30)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Szlak dworców granicznych?
Na terenie Polski zachowało się do naszych czasów kilkanaście dworców granicznych, pochodzących z przełomu XIX/XX wieku.

Stanowią one ważną lekcję historii podzielonego w wyniku zaborów kraju. Najpiękniejsze i najbardziej okazałe obiekty, dzisiaj niestety zaniedbane, znajdują się w Nowych Skalmierzycach oraz Aleksandrowie Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie). 3 kwietnia br. delegacja z burmistrzem Bożeną Budzik na czele udała się do Aleksandrowa w celu nawiązania współpracy między miastami. - Cieszy mnie fakt, iż znaleźliśmy pełne zrozumienie burmistrza dra Andrzeja Cieśli. Oba miasta zamierzają wspierać działalnoś promocyjną rozsławiającą historię zabytków i dorobek kulturowy oraz budować dobre imię samorządów - podkreśla burmistrz Bożena Budzik. Mając na względzie planowany w niedalekiej perspektywie czasowej remont skalmierzyckiego dworca należy określić jego przyszłą funkcję, dostosowaną do charakteru zabytku, potrzeb mieszkańców oraz podmiotów zaangażowanych w rozwój miasta. Okazją do lepszego poznania takich zabytków byłoby stworzenie szlaku dworców granicznych, do czego samorządy się przymierzają. Warto zaznaczyć, iż proces rewitalizacji dworca w Aleksandrowie Kujawskim dopiero się rozpoczął. Pełni obecnie funkcję biblioteki, sali koncertowej oraz jest miejscem dla organizacji pozarządowych. Samorząd Nowych Skalmierzyc na projekt odnowienia zabytku zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie z puli środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalnie premiowane są te realizacje, które zakładają współpracę międzyregionalną, stąd starania urzędu o pozyskanie dodatkowych partnerów. W najbliższym czasie zostaną podpisane listy intencyjne między samorządami. Fot. UMiG Nowe Skalmierzyce

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe