Aglomeracja: Krok ku wolności

  • 04.06.2019, 04:00
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: Krok ku wolności
4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. W tym roku mija 30 lat od tamtego bardzo ważnego wydarzenia.

Wybory z 4 czerwca 1989 roku to pokłosie uzgodnień podjętych podczas rozmów Okrągłego Stołu. To wówczas przedstawiciele niedemokratycznych władz komunistycznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zagwarantowali rządzącej w kraju Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej obsadę co najmniej 299 (65 proc.) miejsc w Sejmie. Pozostałe 161 (35 proc.) mandatów zostały przeznaczone dla kandydatów bezpartyjnych. Walka o te miejsca oraz walka o wszystkie mandaty senatorskie (100) miała charakter otwarty i demokratyczny. Do ubiegania się o nie dopuszczeni zostali również przedstawiciele różnych środowisk opozycji demokratycznej, jednocześnie o te mandaty konkurowali także kandydaci jawnie wspierani lub nieformalnie popierani przez obóz władzy. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Kandydaci wspierani przez KO zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także objęli 99 na 100 miejsc w Senacie.

Po czerwcowych wyborach Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Warto dodać, że 24 maja 2013 Sejm RP VII kadencji ustanowił dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

- Komitet Obywatelski to bardzo ważny etap w moim życiu – mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski. – Jeśli cofniemy się o 30 lat, to byłem wówczas młodym nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 1. Gdy ze strony profesora Jerzego Pietrzaka padła propozycja, bym znalazł się w gronie osób tworzących Komitet Obywatelski w Ostrowie, to z jednej strony było to ogromne zaskoczenie, a z drugiej ogromne wyróżnienie. Spotkałem tam osoby, które wcześniej znałem jedynie z opowieści, ale przecież były to osoby, które odgrywały znaczącą rolę w naszym środowisku. Oczywiście, nie stałem w pierwszym rzędzie ludzi liczących się w Komitecie, a raczej byłem tym, który zajmował się ulotkami czy plakatami. To był czas wielkiego entuzjazmu i nadziei. Nadziei, że ta nasza praca przyniesie pożądany efekt i entuzjazm, który pozwoli nam zbudować lepszą Polskę. To był początek drogi do wolności i początek zmian, które doprowadziły m.in. do powstania samorządów, najpierw gminnych, a następnie powiatowych.

W wyniku wyborów podział mandatów poselskich wyglądał następująco: Polska Zjednoczona Partia Robotnicza - 173, Komitet Obywatelski ,,Solidarność’’ - 161, Zjednoczone Stronnictwo Ludowe – 76, Stronnictwo Demokratyczne – 27, Stowarzyszenie ,,Pax’’ – 10, Unia Chrześcijańsko – Społeczna 8, Polski Związek Katolicko – Społeczny – 5.

Podział mandatów senatorskich: Komitet Obywatelski ,,Solidarność’’ - 99, niezależni - 1.

BIN

W materiale wykorzystano informacje ze strony wikipedia.org

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe