Powiat Ostrowski: Przyjaźni starzeniu

  • 04.06.2019, 07:34
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Przyjaźni starzeniu
Szesnaście samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko-Ostrowska ubiega się o certyfikat „Miasto przyjazne starzeniu”, który nadawany jest przez Światową Organizację Zdrowia.

Tego typu rozwiązania wprowadzane są na całym świecie, a w Polsce takim tytułem może pochwalić się kilkanaście samorządów. Program polega na tworzeniu i konsekwentnym prowadzeniu nowoczesnej polityki senioralnej, by ta sprzyjała jak najdłuższej aktywności osób starszych i dostosowywała jakość usług publicznych do ich potrzeb. Główny nacisk położony jest na zwiększenie mobilności seniorów poprzez doskonalenie i rozwój transportu publicznego z uwzględnieniem oczekiwań osób 60+, lecz równie ważne jest angażowanie seniorów w przedsięwzięcia kulturalne, podnoszenie jakości usług medycznych i ochronę środowiska, które znacząco wpływa na zdrowie mieszkańców.

Spotkania grupy roboczej wszystkich samorządów dotychczas odbywały się w Kaliszu, a pierwsze wyjazdowe odbyło się w Nowych Skalmierzycach.

- Cieszę się, że Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce czyni starania o uzyskanie certyfikatu - powiedział burmistrz Jerzy Łukasz Walczak. - Wierzę, że wspólnymi siłami wszystkich ośrodków włączonych w ten projekt uda się nam wypracować, a następnie konsekwentnie realizować nowoczesną politykę senioralną, która będzie skierowana na zdrowe, aktywne oraz przyjazne starzenie się naszych mieszkańców.

Koordynatorem akcji z ramienia skalmierzyckiego samorządu został Aleksander Liebert, który współdziała razem z ekspertami w następujących kategoriach: partycypacja społeczna, szacunek i inkluzja społeczna, partycypacja obywatelska i zatrudnienie, komunikacja i informacja (Krystyna Marczak), wsparcie społeczności i usług zdrowotnych (Urszula Gajda) oraz infrastruktura (Piotr Mosiek).

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe