Kalisz: Kolejne oszustwo metodą na policjanta. Jak się ustrzec takiego oszustwa

  • 05.04.2017, 01:30
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Kolejne oszustwo metodą na policjanta. Jak się ustrzec takiego oszustwa
Po raz kolejny na terenie Kalisza pojawili się oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na policjanta”. Tym razem osoba podająca się za funkcjonariusza policji zadzwoniła do 72-latki. Niestety kobieta dała się oszukać i przekazała przestępcom dużą sumę pieniędzy.
Podobnie jak w innych tego typu zdarzeniach, wszystko zaczyna się od telefonu do starszej osoby. W tym przypadku telefon odebrała 72-letnia mieszkanka Kalisza. Osoba, która zadzwoniła podała się za policjanta. Oszust w trakcie rozmowy przekonał swoją rozmówczynię, że jej pieniądze zdeponowane na rachunku bankowym mogą zostać skradzione przez hakerów, którzy włamują się na konta klientów banków. Dzwoniący „funkcjonariusz” miał zajmować się rozpracowaniem zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się tym procederem. W związku z tym poprosił kaliszankę wypłacenie pieniędzy z rachunku bankowego i wpłacenie ich na nowe konto. Nieświadoma zagrożenia 72-latka zrealizowała polecenia fałszywego policjanta. Dodatkowo seniorka przekazała oszustom wszystkie niezbędne informacje, które pozwoliły im na wypłacenie znacznej sumy pieniędzy zdeponowanej na nowym rachunku bankowym. Kiedy kobieta zorientowała się, że cała historia dotycząca „rozpracowywania grupy hakerów” to fikcja, zdecydowała się powiadomić Policję. Po raz kolejny przypominamy: * jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić dane „policjanta” pod numerem 997 lub 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę, * zawsze możesz osobiście dotrzeć na komendę, aby potwierdzić czy faktycznie Policja prowadzi działania opisywane przez dzwoniącego, * policja nigdy, w przypadku prowadzonych czynności operacyjnych nie prosi obywateli o przekazanie pieniędzy ! * nigdy nie działaj pochopnie pod presją czasu, * jeśli przypuszczasz, że mogłeś paść ofiarą oszustów natychmiast powiadom o tym fakcie Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112. KMP Kalisz
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe