Powiat Ostrowski: Kulturalna nagroda dla Danuty Jonak z Lewkowa

  • 29.05.2019, 05:01
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski:  Kulturalna nagroda dla Danuty Jonak z Lewkowa
Danuta Jonak z Lewkowa została laureatką Nagrody Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski za wybitne osiągnięcia w kulturze w 2018 roku.

Okazją do wręczenia nagrody finansowej wraz z gratulacjami była sesja Rady Gminy Ostrów Wielkopolski. Wójt gminy Piotr Kuroszczyk wraz z przewodniczącym rady Piotrem Śniegowskim przekazali czek w wysokości 1100 złotych.

- W imieniu swoim oraz Rady Gminy Ostrów Wielkopolski wyrażamy nasz podziw dla Pani talentu, pasji oraz pracy. Dziękujemy za zaangażowanie w rozwój kultury oraz promocji Gminy Ostrów Wielkopolski na łamach Pani wielu publikacji. Składamy życzenia wszelkiej pomyślności i wytrwałości w realizowaniu zawodowego powołania, sukcesów artystycznych oraz entuzjazmu wokół kolejnych publicystycznych wyzwań.mówił wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Danuta Jonak od 32 lat zajmuje się szeroko rozumianą działalnością publicystyczną. Z zawodu jest nauczycielem – bibliotekarzem. Na swoim koncie ma kilkanaście publikacji, wszystkie związane z historią i zabytkami znajdującymi się na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski. Szczególne miejsce w tekstach Danuty Jonak zajmuje Lewków, miejscowość w której mieszka laureatka. Opracowania przybliżają wiedzę historyczną, a dedykowane są zarówno młodemu jak i starszemu pokoleniu.

Wniosek o przyznanie nagrody w dziedzinie kultura za ubiegły rok złożyła radna Gminy Ostrów Wielkopolski Stefania Kątna.

Trudno w kilku zdaniach wymienić wszystkie zasługi pani Danuty. Bardzo oddana swojej publicystycznej pasji. Myślę, że warto wyróżniać i doceniać tak wybitnych mieszkańców naszej gminy. Jest mi szczególnie miło, że to mieszkanka Lewkowa – podkreśla Stefania Kątna, radna Gminy Ostrów Wielkopolski.

Danuta Jonak nagrodę otrzymała w szczególności za przewodnik szlakiem krzyży, kapliczek i figurek przydrożnych w północno-wschodniej części Gminy Ostrów Wielkopolski oraz za bibliografię osobową Powstańców Wielkopolskich z parafii Górzno, Lewków, Ociąż, Kwiatków i Szczury oraz za przygotowanie wystawy Powstańców Wielkopolskich z parafii Lewków.

Od 2015 roku Danuta Jonak pracuje nad swoim „dziełem życia”, którym jest „Bibliografia Lewkowa i okolic” obejmująca historię kilkunastu wsi aż od XVII wieku , dnia dzisiejszego.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe