Ostrów: Inteligentne przejścia pojawią się w Ostrowie

  • 28.05.2019, 05:00 (aktualizacja 30.05.2019, 07:38)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Inteligentne przejścia pojawią się w Ostrowie
Ostrów Wielkopolski wraz z samorządową spółką Oświetlenie Uliczne i Drogowe, której miasto jest jednym z największych udziałowców, modernizuje oświetlenie uliczne.

Rozpoczęto od wymiany słupów oraz starych opraw sodowych na nowoczesne lampy typu LED w osiedlach: Nowe Parcele i Parcele Zacharzewskie, następnie przyszedł czas na kolejne osiedla tj. Śródmieście i Jana Pawła II. Kolejnym etapem tej modernizacji będzie rozbudowa instalacji oświetleniowej przejść dla pieszych, czyli stworzenie inteligentnych przejść.

W maju tego roku spółka podpisała umowę na prace projektowe. Do 6 grudnia 2019 roku powstanie dokumentacja projektowo – budowlana, szczegółowa specyfikacja techniczna oraz kosztorys inwestorski. Kolejny etap modernizacji ostrowskiego oświetlenia polegał będzie na wykonaniu sześciu inteligentnych przejść dla pieszych. Znajdą się one przy ulicach: Wrocławskiej (dwa przejścia przy Rondzie Bankowym), Głogowskiej (dwa przejścia przy rondzie Bankowym), Kościuszki (jedno przejście przy Rondzie Bankowym), Grabowskiej (jedno przejście, w pobliży ulicy Osiedle Leśne).

- Lokalizacje te zostały wybrane ze względu na potrzebę poprawy w tych miejscach bezpieczeństwa pieszych. Są to przejścia, z których piesi korzystają bardzo często, a ich oświetlenie jest niewystarczające. System to nie tylko nowoczesne oświetlenie, ale także markery, które ostrzegać będą kierowcę o tym, że zbliża się do przejścia – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Będą to przejścia wyposażone w inteligentny system wykrywania pieszych Lumi Motion EPC 300 II firmy Philips. W tych miejscach zastosowane zostaną oprawy LED typu Digistreet firmy Phillips wyposażone w optykę dedykowaną do przejść dla pieszych oraz system zdalnego zarządzania oświetleniem CityTouch.

- Oznacza to, że wyposażony w kamery system analizuje obraz pieszego i oświetla nie tyle samo przejście i jego strefę, ale głównie sylwetkę pieszego, lub pieszych, którzy aktualnie znajdują się na przejściu. Kiedy nie ma ruchu pieszego oprawy mogą zmniejszyć natężenie oświetlenia, co pozwoli na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Kiedy pieszy zbliża się do przejścia zostaje wykryty przez autonomiczną kamerę, a system znów go doświetla, czyniąc go bezpiecznym. Dodatkowo, w jezdni, zainstalowane zostaną również tzw. markery ostrzegawcze, które sygnalizują kierowcy, że zbliża się do przejścia – wyjaśnia Maciej Witczak, prezes spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe.

System, który zastosowany zostanie w Ostrowie Wielkopolskim jest jednym z najnowocześniejszych systemów w Europie. W naszym kraju istnieje tylko osiem takich przejść.

- Inteligentne przejścia to kolejny element Smart City, który wprowadzimy w naszym mieście. Z jednej strony to innowacyjne rozwiązanie techniczne, które umożliwi także oszczędność energii elektrycznej, a z drugiej niezwykle ważna inwestycja w bezpieczeństwo ostrowian – dodaje prezydent Ostrowa.

 

Montaż systemu zaplanowany został na początek przyszłego roku.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe