Powiat Ostrowski: Techno – Granty dla młodych wynalazców

  • 27.05.2019, 10:57 (aktualizacja 30.05.2019, 07:37)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Techno – Granty dla młodych wynalazców
Podsumowano III edycję Techno - Grantów konkursu organizowanego przez powiat ostrowski i adresowanego do młodych wynalazców i racjonalizatorów ze szkół prowadzonych przez powiat. Autorzy najlepszych projektów otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Trzy lata temu odbyła się pierwsza edycja TECHNO – GRANTÓW wyjątkowego konkursu, którego inspiracją był organizowany w ZST ELEKTRONIK. Po rozmowach z młodymi wynalazcami okazało się, ze wielu z nich nie miało wystarczających środków na to, by swoje pomysły w pełni zrealizować, tak jak to sobie planowali.

- Z naszego budżetu wyasygnowaliśmy 50 tys. zł. Z jednej strony na sfinansowanie zgłoszonych projektów, a część tej kwoty przeznaczona została na nagrody dla najlepszych. To konkurs, w którym mogą brać udział uczniowie wszystkich szkół. Za każdym razem, kiedy widzę pomysłowość młodych ludzi uważam, że są to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze. Chciałbym, aby w kolejnych latach zwiększyła się pula środków na ten cel – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

 

Wnioski opiniowane były przez Kapitułę w składzie: Tadeusz Sarnowski – Dziekan Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim, Andrzej Jaroń – Prezes Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Ostrowie Wielkopolskim, Ryszard Masłowski - Członek Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Ostrowie Wielkopolskim, Zbigniew Matuszczak – Prezes Zarządu Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim, Rafał Tyszko – Przedsiębiorstwo Raltech Automatyka i Sterowanie w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Do tegorocznej edycji TECHNO - GRANTÓW zgłoszono 14 projektów z czterech szkół technicznych w kategorii TECHNO - INNOVATOR, TECHNO - IDEA i TECHNO - KREATOR. Decyzją kapituły dofinasowanie na realizację swoich pomysłów otrzymało 9 z nich. Wsparcie finansowe powiatu było na poziomie od 1000 do 8000 tys. zł. W ostatnim etapie z 9 projektów Kapituła wybrała, a Zarząd Powiatu zatwierdził 6 głównych nagród.

 

W kategorii TECHNO – IDEA wyróżnienie i nagrodę w wysokości 1500 zł za opracowanie ,,Urządzenia do schładzania do napojów w puszkach’’ otrzymał uczeń Zespołu Szkół Technicznych Jakub Jędrzejewski, jego opiekunem był Paweł Sobczak.

W tej samej kategorii zdobywcą tytułu VICE TECHNO - IDEA i nagrodę w wysokości 3000 zł. Za projekt ,,Lokalizator i opaska informująca o aktualnym stanie zdrowia oraz lokalizacji’’ otrzymał zespół uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w składzie: Kacper Adler i Patryk Markowski opiekunem zespołu był Paweł Sobczak. Zapraszam laureatów i opiekuna.

Tytuł TECHNO - IDEA i nagrodę w wysokości 3000 zł za ,,Wykonanie prototypu maszyny do recyklingu przewodów elektrycznych’’ otrzymał uczeń Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych Wiktor Tetrzona. Opiekunem projektu był Rafał Stasiak.

W wyróżnienie w kategorii TECHNO - KREATOR i nagrodę w wysokości 2000 zł za projekt pn. ,,Przywrócenie świetności i modernizacja układów ciągnika C 330’’ otrzymał zespół uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach w składzie: Mikołaj Drobnica, Damian Gomółka, Błażej Urbaniak i Michał Kudliński. Opiekunem był Stanisław Kazowski.

 

Główną nagrodę w tej kategorii TECHNO - KREATOR za projekt ,,Zestaw pomiarowy do badania słonecznych instalacji grzewczych’’ i nagrodę w wysokości 4500 zł. otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w składzie: Mikołaj Wasielewski, Juliana Galińska, Karolina Szczepaniak opiekunami projektu byli: Andrzej Majer i Anna Opłocka.

Tytuł TECHNO - INNOVATOR i nagrodę w wysokości 6000 zł za projekt pn. ,,Robot humanoidalny’’ otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych: w składzie Kamil Kaliński, Kuba Oleszczuk, Tomasz Płóciennik i Filip Tomczyk. Opiekunami projektu byli: Paweł Sobczak i Wojciech Płóciennik.

Podczas podsumowani wręczono także upominki zespołom, które otrzymały dofinansowanie na realizację swoich projektów.

Tomasz Płóciennik z ZST, otrzymał dofinansowanie w wysokości 2000 zł na stworzenie ,,Prywatnej wielofunkcyjnej chmury’’ jako podstawy dla urządzeń Internetu. Opiekunem była Pani Katarzyna Płóciennik.

Dofinansowanie w wysokości 1000 zł otrzymał projekt ,,Medicament dispensce/ Automatyczny podajnik leków’’ przygotowany przez Jakuba Warzechę i Jakuba Mądrzaka z ZST opiekunem projektu był Tomasz Szydłowski.

Wsparcie w wysokości 1000 zł otrzymał także projekt autorstwa Szymona Wysotyz ZST polegający na stworzeniu ,,Punktu dostępowego do cyfrowej sieci łączności radiowej WIRES-X’’. Opiekunem był Sławomir Szymanowski.

Nagrody, dyplomy laureatom wręczali: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, Dorota Hurna i Damian Grądzielewski Członkowie Zarządu Powiatu Ostrowskiego.

- Wielkie podziękowania składam dla opiekunów, promotorów, nauczycieli z pasją, którzy tych młodych ludzi prowadzą w stronę sukcesu i rozwoju. Potrójne gratulacje dla Paweł Sobczak, wielkie gratulacje dla: Wojciecha Płociennika, Rafała Stasiaka, Andrzeja Majera, Anny Opłockiej oraz Stanisława Kazowskiego. Nauczycielom gratuluję wybitnych talentów, a władzom powiatu ostrowskiego dziękuję za kultywowanie tej pięknej idei – powiedziała Marzena Wodzińska.

Zapowiedziała także, że wzorując się na Techno – GTRANTACH będzie dążyć do wprowadzenia takie mechanizmu wsparcia dla uczniów szkół na poziomie Wielkopolski.

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe