Kalisz: Uwaga na fałszywe banknoty

  • 15.05.2019, 18:29
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Uwaga na fałszywe banknoty
Tylko w tym roku do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wpłynęło kilkadziesiąt zawiadomień dotyczących fałszywych banknotów. Podróbki, które zostały wprowadzone do obiegu to najczęściej banknoty o nominale 50 i 100 złotych. Ostrzegamy i uczulamy wszystkich a w szczególności sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali, przyjmowane banknoty.

W bieżącym roku wszczęto 55 postępowań dotyczących fałszywych banknotów. W większości prowadzone przez policjantów sprawy dotyczą banknotów o nominałach 50 i 100 złotych, które zostały wprowadzone do obrotu w różnego rodzaju placówkach handlowych na terenie Kalisza. Banknoty zostały ujawnione przez pracowników sortowni we wpłatach zamkniętych dokonywanych przez poszczególne firmy. W każdym przypadku ekspertyzy zabezpieczonych pieniędzy dokonuje Narodowy Bank Polski, który jest jedynym organem władnym do oceny ich autentyczności.
Apelujemy do wszystkich, a w szczególności sprzedawców, aby dokładnie sprawdzali, najlepiej przy pomocy testerów UV, przyjmowane banknoty. W przypadku ujawnienia podejrzanego banknotu, prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji. Szybkie przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe środki płatnicze.
Przypominamy o podstawowych cechach różniących falsyfikaty od oryginalnych banknotów:
brak znaków wodnych,
brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV.
brak zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie.
brak zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką druku, które są wyczuwalne podczas dotyku (elementy te są „wypukłe” i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem).

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/bezpiecznepieniadze/zmodernizowane_50.html

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/bezpiecznepieniadze/zmodernizowane_100.html

KMP Kalisz

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe