Powiat Ostrowski: Unia Europejska - czas młodych

  • 15.05.2019, 13:59
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Unia Europejska - czas młodych
Polska od 15 lat należy do Unii Europejskiej. Z tej okazji w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego realizowany był projekt „Unia Europejska-czas młodych”.

Przez kilka tygodni w szkołach trwały działania związane z poszerzaniem wiedzy o UE. Na projekt składały się trzy przedsięwzięcia: dwuetapowy konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, konkurs plastyczny oraz panel dyskusyjno-seminaryjny realizowany przez pracowników naukowych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

Łącznie w przedsięwzięciach wzięło udział ok. 1500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu było pogłębianie wiedzy dotyczącej Unii Europejskiej, rozwijanie zainteresowań problematyką europejską, podkreślenie roli Polski we wspólnocie, uświadomienie znaczenia Unii Europejskiej jako organizacji pozapaństwowej, kształcenie umiejętności samodzielnego poszukiwania informacji o aktualnych wydarzeniach i problemach związanych z Unią Europejską. Do młodzieży adresowane były poszczególne przedsięwzięcia: dwuetapowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, konkurs plastyczny.

 

Ponadto odbywały się panele dyskusyjno - seminaryjne w szkołach: I, II, III, IV Liceum Ogólnokształcącym oraz ZST, ZSE, ZSU, ZSBE, ZSTE, z udziałem pracowników naukowych z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Starosty Ostrowskiego.

Specjaliści z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prowadzili wykłady i spotkania z młodzieżą poświęcone zasadom idei oraz zasadom funkcjonowania Unii, np. 26 marca 2019 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym gościła prof. Beata Przybylska- Maszner z WNPID Uniwersytetu Poznańskiego, która poprowadziła zajęcia pod tytułem „Unia Europejska jako aktor stosunków międzynarodowych”. Prelegentka przedstawiła zgromadzonemu audytorium szereg ciekawych kwestii dotyczących historii i dnia dzisiejszego UE. Młodzież, żywo zainteresowana była tematyką spotkania. Natomiast 2 kwietnia 2019 r. w I LO odbyło się spotkanie młodzieży klas trzecich z prof. dr hab. Maciejem Walkowskim z wykładem: „Polska w strefie Euro.Szanse.Zagrożenia.Dylematy”. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół międzynarodowych stosunków gospodarczych, ekonomii politycznej oraz polityki społecznej i ekonomicznej. Jest autorem licznych publikacji w języku polskim, angielskim i niemieckim, w tym ośmiu monografii naukowych.

Prelegentami byli także prof. dr hab. Cezary Trosiak z wykładem: „Bilans członkostwa Polski w UE- próba diagnozy”, dr Adam Barabasz z wykładem: „Strefa Schengen: zasady funkcjonowania i możliwości rozwoju” . Dzięki tym spotkaniom młodzież z pewnością wyniosła nie tylko merytoryczną wiedzę, ale także wiele refleksji.

Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy. Pierwszy etap Konkursu Wiedzy o UE odbył się w I LO. Każda szkoła wystawiła trzyosobowe zespoły. Wszystkim uczestnikom wręczone zostały powiatowe upominki.

13 maja 2019 roku odbyło się podsumowanie całości. I miejsce zajęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim: Kinga Lis, Piotr Paczkowski, Jakub Popiel. II m-ce ekipa uczniów II LO w składzie: Milena Bąkowska, Kinga Długa i Sandra Chmielina. Na III miejscu uplasowali się reprezentanci ZSE: Kamila Maciejewska, Sebastian Grzesiak i Adrian Frydryszak. Laureaci I miejsca przedstawili na forum swoją multimedialną prezentację. W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Aleksandra Pinkowska z ZSBE, a wyróżnienie otrzymała Paulina Błaszczyk z ZSU.

Starosta Ostrowski laureatom złożył serdeczne gratulacje oraz wręczył każdemu nagrody w postaci kart upominkowych o wartości 200 zł. Zaprezentował także powiatowe inwestycje sfinalizowane dzięki funduszom unijnym.

ZJ

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe