Ostrów: W Ostrowie debatowano o przyszłości wspólnoty europejskiej

  • 15.05.2019, 05:00
  • Ryszard Binczak
Ostrów: W Ostrowie debatowano o przyszłości wspólnoty europejskiej
13 maja, w Forum Synagoga w Ostrowie odbyła się Debata Europejska w wykonaniu czołowych kandydatów i parlamentarzystów Parlamentu Europejskiego.

Uczestnikami debaty, której gospodarzem była prezydent Ostrowa Wielkopolskiego byli kandydaci do Parlamentu Europejskiego - Leszek Miller, Prezes Rady Ministrów w latach 2001 – 2004, dr Andrzej Grzyb, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Marek Jurek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Marszałek Sejmu w latach 2005 – 2007, profesor Zdzisław Krasnodębski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz dr Sylwia Spurek, Radczyni Prawna, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2015 – 2019.
Było to otwarte spotkanie z udziałem mediów i mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, którzy, dzięki debacie, mogli dowiedzieć się, w jaki sposób biorący w niej udział definiują swoje cele i obecność w Parlamencie Europejskim na najbliższe 5 lat kadencji tej instytucji.
- Nieczęsto zdarza się sytuacja, aby w jednym dniu i w jednym momencie, nasze miasto gościło co najmniej kilku czołowych pretendentów do Parlamentu Europejskiego. Powiem nawet więcej. Nasze dzisiejsze spotkanie to bezprecedensowe wydarzenie w Ostrowie Wielkopolskim. Nigdy wcześniej, nasze miasto nie było miejscem rozmowy o naszej przyszłości w Europie w tak szerokim i zacnym gronie – podkreślała podczas swojego wystąpienia prezydent Ostrowa.
Beata Klimek przypomniała także, że Ostrów Wielkopolski w czasie minionych 15 lat zyskał blisko 182 mln zł z funduszy europejskich w ramach projektów inwestycyjnych i społecznych.
- Najwięcej z tej kwoty, bo aż ponad 122,5 mln zł, udało się nam pozyskać w ostatnich czterech latach. Stanowi to niemal 70% z całego, dotychczasowego wsparcia finansowego, które otrzymaliśmy z Unii Europejskiej. Bez tych pieniędzy, nie udałoby nam się wykonać wielu ambitnych inwestycji. A to przecież dzięki nim, nasze miasto jeszcze szybciej się rozwija, stając się coraz piękniejszym, zasobniejszym i nowocześniejszym – zapewniła prezydent.
Podczas ostrowskiej debaty mówiono o korzyściach i niebezpieczeństwach naszej obecności w Unii Europejskiej. Podsumowano minione 15 lat i rozmawiano o przyszłości. Pytania kandydatom mogli zadawać również mieszkańcy.
- To była wspaniała, merytoryczna i rzeczowa dyskusja o Unii Europejskiej w wykonaniu czołowych kandydatów i parlamentarzystów Parlamentu Europejskiego. Bardzo się cieszę, że mimo różnych poglądów dyskutowaliśmy merytorycznie. Było mi bardzo miło gościć w Ostrowie Wielkopolskim tak znamienitych gości – dodaje Beata Klimek.

 W ostrowskiej debacie udział wzięli:
dr Andrzej Grzyb, Polskie Stronnictwo Ludowe - w Parlamencie Europejskim zasiada od 10 lat. O reelekcję na kolejną kadencję ubiega się z 3. miejsca listy wyborczej Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Europejskiej (PO PSL SLD .N ZIELONI). Wcześniej poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  kilku kadencji. Parlamentarzysta, ekonomista i jak na prawdziwego działacza ludowców przystało – polityk z rolniczym doświadczeniem.
Marek Jurek, wielkopolska „jedynka” do Parlamentu Europejskiego z listy wyborczej Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz’15 - z wykształcenia historyk, kilkukrotnie poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a w latach 2005 – 2007 Marszałek Sejmu. Po odrzuceniu przez Sejm projektu zmiany Konstytucji RP w tzw. sprawie ochrony życia poczętego  - złożył rezygnację z funkcji Marszałka. Rozstał się również z PiS, by później w wyniku zawartego porozumienia z tą partią – wystartować 5 lat temu z jej listy do Parlamentu Europejskiego. Marek Jurek uzyskał wtedy mandat europosła, który sprawuje do dziś. Tym razem jednak o mandat zdecydował się ubiegać z listy Kukiz 15. Do szyldów partyjnych nie przywiązuje się trwale, zawsze jednak wierny prawej stronie sceny politycznej.
Prof. Zdzisław Krasnodębski - obecny Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, który o ponowny wybór do europarlamentu ubiega się z 1. miejsca listy wyborczej Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. W Parlamencie Europejskim z ramienia PiS zasiada od 2014 roku. Z wykształcenia socjolog i nauczyciel akademicki. Zanim zaangażował się w działalność polityczną - dobrze znany, jako publicysta i ekspert nt. zjawisk i procesów społecznych. 1 marca 2018 został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego w miejsce odwołanego z tej funkcji Ryszarda Czarneckiego.
Leszek Miller - były premier oraz przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej w latach 2001 – 2004. Leszek Miller, jako szef rządu 13 grudnia 2002 roku na pamiętnym szczycie w Kopenhadze zakończył pomyślnie negocjacje z Unią Europejską. 16 kwietnia 2003 w Atenach wraz z ministrami: Włodzimierzem Cimoszewiczem i Danutą Hübner - podpisał Traktat Akcesyjny wprowadzający Polskę do UE. Zwolennik przeprowadzenia referendum akcesyjnego, w którym w czerwcu 2003 roku, zdecydowana większość uczestniczących w nim naszych rodaków, opowiedziała się za przystąpieniem naszego państwa do Unii Europejskiej. To jemu, jako szefowi rządu, wspólnie z ówczesnym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, przypadło w udziale wprowadzenie Polski do Unii. Niedługo po tym, zgodnie ze złożoną wcześniej deklaracją, złożył dymisję. Poseł pięciu kadencji, minister w latach 1993 – 1997, przewodniczący SdRP oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej w latach 1997 – 2004 oraz 2011 – 2016, z wykształcenia politolog. O mandat europarlamentarzysty w naszym regionie ubiega się z drugiego miejsca listy wyborczej Koalicji Europejskiej.
Dr Sylwia Spurek - wielkopolska „jedynka” do Parlamentu Europejskiego Komitetu Wyborczego WIOSNA Roberta Biedronia - to radczyni prawna, legislatorka, a w ostatnich latach Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania. Jednak w związku z decyzją o kandydowaniu do Parlamentu Europejskiego, odpowiednio wcześniej złożyła rezygnację z pełnionej funkcji. Jako zadeklarowana feministka czynnie angażuje się w działania właśnie na równego traktowania kobiet i mężczyzn. Autorka publikacji z zakresu problemu przemocy w rodzinie, równego traktowania i dyskryminacji. W 2012 obroniła rozprawę doktorską na temat prawnych aspektów przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Specjalistka w zakresie prawa organizacji pozarządowych, działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa i dostępie do informacji publicznej. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego.
Moderatorem debaty był red. Edwin Bendyk z Tygodnika „Polityka”.
Do udziału w debacie zaproszona była również Ewa Kopacz oraz Andżelika Możdżanowska. Jak poinformowały one organizatorów debaty, obowiązki nie pozwoliły im skorzystać z zaproszenia.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe