Powiat Ostrowski: ,,Szacun Panie Mundku"

  • 14.05.2019, 04:55
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: ,,Szacun Panie Mundku"
Kolejną publikację w związku z Rokiem Jubileuszu Stulecia Powstania Wielkopolskiego wydała biblioteka publiczna gminy Przygodzice. Jej autorem jest uznany historyk-regionalista i emerytowany kustosz Chaty Regionalnej w Przygodzicach Edmund Radziszewski.

Opracowanie naukowe Edmunda Radziszewskiego jest poświęcone m.in. powstańcom wielkopolskim z gminy Przygodzice w jej dzisiejszych granicach. Autor podjął próbę określenia liczby powstańców związanych z poszczególnymi miejscowościami, poprzez urodzenie, zamieszkanie i pracę, uwzględniając w tym wykazie powstańców, którzy opuścili swoje rodzinne strony, ukazując ich często tragiczne losy. Zadał sobie również trud inwentaryzacji zachowanych grobów powstańczych i okolicznych monumentów upamiętniających powstańczy czyn zbrojny.
O tym, jak ważną funkcję pełnią regionaliści, umiejący dotrzeć do osób i faktów, do których ktoś siedzący na katedrze historii nigdy nie dotrze, mówił w czwartek podczas promocji książki Radziszewskiego w przygodzickim GOK dr Krzysztof Morta - wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.
-W naukowych publikacjach jest wiele niedomówień, wiele błędów, które na lokalnym gruncie autor jest w stanie rozstrzygnąć. Takie regionalne badania są cenne, bo one mówią o mikroskali historii. Są też cegiełkami budującymi jej makroskalę - mówił Krzysztof Morta.
Staranność i dociekliwość autora książki chwaliła na tym spotkaniu także czytelniczka biblioteki Wiesława Sapieja-Nowicka. 
- Dla laików, takich jak ja, informacja zawarta w publikacji zaspokaja potrzebę wiedzy o tym wydarzeniu. Sposób jej podania jest dla mnie imponujący. Młodzież powiedziałaby szacun, ja też mówię szacun Panie Mundku, prawie zazdroszcząc Panu takiej pozycji.
O tym, że niedawna rocznica zmobilizowała historyków do wnikliwej analizy powstania, a samorządy i instytucje wielu gmin do wielu ciekawych inicjatyw, przypomniał z kolei wójt Krzysztof Rasiak. 
- Jako wnuk powstańca, wywodzący się z powstańczej rodziny, cieszę się, że wśród nas są aktywni i płodni pasjonaci lokalnej przeszłości. To dzięki wysiłkowi m.in. Edmunda Radziszewskiego, mogliśmy się tu spotkać w przekonaniu, że wysiłek ten będzie służył zachowaniu pamięci o dokonaniach naszych przodków, której kultywowanie jesteśmy im winni. Myślę, że nasza współpraca powinna się tak dalej rozwijać - zaznaczył wójt.
Edmund Radziszewski urodził się w Wałczu na Pomorzu Zachodnim. Ukończył historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat zajmuje się historią regionalną, historią dawnych kresów Rzeczpospolitej i genealogią. Publikował m.in. w "Zeszytach Przygodzickich" i "Przygodzickich Wieściach Gminnych". Wcześniej temat powstania zgłębili w swoich publikacjach: Magdalena Niedziela, Wacław Kieremkampt i Krystian Piasecki.
Spotkanie pilotowała dyr. Biblioteki Publicznej Gminy Przygodzice im. Gustawa Bojanowskiego, Maria Pietrzak.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe