Ostrów: Witold Banach z nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego

  • 11.05.2019, 08:46
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Witold Banach z nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak po raz kolejny wręczył stypendia i nagrody w dziedzinie kultury przeznaczone dla wybitnych twórców i twórczyń, animatorek i animatorów. W gronie wyróżnionych znalazł się również Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Jak podkreślił w trakcie swojego wystąpienia w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak, działania kulturalne od wielu lat są jednym z priorytetów rozwoju województwa. Samorząd przeznacza rocznie na kulturę niemal 11 procent całego budżetu. Wspomaga m.in. funkcjonowanie wielu znakomitych instytucji – muzeów, bibliotek, teatrów i orkiestr (m.in. Muzeum Okręgowe w Lesznie, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus).

Znacząca jest także współpraca z organizacjami pozarządowymi, wzbogacającymi ofertę wydarzeń kulturalnych Wielkopolski, a także wspólne działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego. Jak podkreślał Marszałek, wręczane nagrody są także wyrazem uznania dla twórców i animatorów kultury, którzy swoimi działaniami wspierają rozwój regionu: „Mamy do czynienia z ogromnym bogactwem nagradzanych aktywności, bardzo ciekawą paletą wielkopolskiej kultury”.

Nagrody Marszałka Województwa wręczane były w tym roku już po raz piętnasty, a w gronie uhonorowanych nimi osób znaleźli się dotychczas m.in. Krystyna Feldman, Sława Kwaśniewska, Lech Raczak, Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Tomasz Budzyński, Piotr Śliwiński czy Krystyna Miłobędzka.

Tegorocznymi laureatami nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury zostali:

WITOLD BANACH – historyk, organizator Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, którym kieruje od 1988 roku. Autor kilkuset publikacji, artykułów, opowiadań i słuchowisk. Założyciel serii wydawniczej „Biblioteka Ostrowska”, w której ukazują się opracowania naukowe, albumy, literatura piękna i prace z zakresu nauk humanistycznych.

HANNA BANASZAK – wokalistka, autorka tekstów, karierę sceniczną rozpoczęła pod koniec lat 70., teksty i muzykę pisali dla niej m.in.: Jerzy Wasowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora. Hanna Banaszak współpracuje także z Jerzym Satanowskim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem. Wystąpiła w kilku filmach. Wokalnie mierzy się z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonia Vivaldiego, Pata Metheny’ego, George’a Gershwina, Duke’a Ellingtona.

PRZEMYSŁAW CZAPLIŃSKI – literaturoznawca, historyk i krytyk literatury oraz kultury XX i XXI wieku, tłumacz, profesor w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Autor kilkunastu książek, m.in.: „Polska do wymiany”, „Resztki nowoczesności”, „Poruszona mapa”. Laureat licznych nagród, redaktor wielu tomów zbiorowych. Brał udział w pracach jury, m.in. Nagrody Literackiej Nike, Paszportów „Polityki”. Zajmuje się polską i europejską literaturą konfrontowaną z problemami późnej nowoczesności.

MIROSŁAWA I JOTO GIOTTO DIMITROW – Mirosława Dimitrow to plastyczka, pedagog, poetka. Zajmowała się projektowaniem wnętrz i drobnych form graficznych, wydała albumy ze swoimi pracami, tomy wierszy, miała wiele wystaw indywidualnych. Joto Dimitrow to utytułowany artysta rzeźbiarz pochodzenia macedońskiego, który pracuje i mieszka w Koninie. Wybitny artysta i nietuzinkowy pedagog. Autor pierwszych murali na ścianach bloków w Koninie. Od 1997 roku prowadzą salon wystawowy Galeria Pięknego Przedmiotu „Giotto” w Koninie.

AURELIUSZ GOLIŃSKI – skrzypek, nauczyciel, profesor Królewskiego Konserwatorium w Kopenhadze, gdzie prowadzi klasę skrzypiec barokowych, należy do grona najważniejszych polskich muzyków, inicjator i lider słynnej orkiestry Arte dei Suonatori, grającej muzykę barokową. Jego ambicją jest poszukiwanie oraz uzyskiwanie brzmień najbardziej zbliżonych do historycznych. Współpracuje z wieloma muzykami międzynarodowej klasy.

PAWEŁ GROBELNY – jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich projektantów, organizuje wystawy promujące polskich twórców za granicą, odbył liczne rezydencje artystyczne i projektowe. Oprócz współpracy z instytucjami kultury i rzemieślnikami realizuje wiele projektów w przestrzeni publicznej, wielokrotny stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego, uzyskał również stypendium MKiDN oraz Rządu Francuskiego.

LESZEK KOŹMIŃSKI – policjant i wykładowca kryminalistyki w Szkole Policji w Pile, biegły sądowy twórca i współorganizator Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”. Inicjator i promotor umieszczania Piły i regionu wielkopolskiego na kartach powieści kryminalnych, konsultant merytoryczny najpopularniejszych polskich autorów powieści kryminalnych. Pomysłodawca i prowadzący warsztaty dla pisarzy, scenarzystów i reżyserów, a także dzieci i młodzieży.

TADEUSZ PAPROCKI – animator kultury, w trakcie swojej 55-letniej działalności społecznej i artystycznej upowszechnia rodzime tradycje muzyczne, głównie w środowiskach wiejskich i małych miastach. Zrealizował ok. 300 przedsięwzięć. Szczególnie bliska jest mu muzyka chóralna, rozwój orkiestr dętych, zespoły pieśni i tańca. W swojej pracy stara się także umożliwiać wymianę artystyczną podmiotom amatorskiego ruchu muzycznego z Wielkopolski z zespołami z zagranicy.

Fot.: Leszek Forecki

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe