Ostrów: Nowe miejskie autobusy ruszają na ulice miasta

  • 08.05.2019, 13:37 (aktualizacja 10.05.2019, 13:42)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Nowe miejskie autobusy ruszają na ulice miasta
Na ulice Ostrowa Wielkopolskiego wyjadą kolejne nowe miejskie autobusy. Prezentacja trzech nowoczesnych i ekologicznych autobusów MAN LION’S CITY odbyła się na ostrowskim Rynku, w środę 8 maja. To kolejny etap unowocześnienia transportu miejskiego.

Koszt zakupu trzech nowych miejskich ekologicznych i niskoemisyjnych autobusów marki MAN LION’S CITY wyniósł 2 997 000 zł netto (3 686 310 zł brutto), ale co szczególnie ważne, aż 85 proc. tej kwoty to dofinansowanie unijne pozyskane
w ramach projektu „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”.

- Kolejne 3 nowoczesne i ekologiczne miejskie autobusy to ważny element jednego z największych projektów unijnych realizowanych przez Miasto o łącznej wartości ponad 42,5 miliona złotych, w tym niemal 32 miliony pozyskanej dotacji z funduszy europejskich – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Cały kompleksowy projekt objął budowę miejskiego Centrum Przesiadkowego, ale także biletomaty, które pojawią się w naszych autobusach i przystankach już w czerwcu, oraz nowe wiaty przystankowe i tablice elektroniczne, ścieżki rowerowe, rozbudowę systemu Ostrowskiego Roweru Miejskiego, modernizację oświetlenia ulicznego i wdrożenie systemu ITS.

- Wdrożenie do ruchu nowych autobusów to po rozpoczęciu budowy pierwszej w Polsce sieci miejskiej „zielonej” energii i podpisaniu umowy na największą modernizację sieci kanalizacyjnej w historii miasta kolejne w ostatnim czasie duże i znaczące wydarzenie w ostrowskiej gospodarce komunalnej – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

 

Nowe autobusy to nowoczesne dieslowe ekologiczne 12-metrowe pojazdy, z 29 miejscami siedzącymi oraz 59 stojącymi. Dostosowane są dla osób niepełnosprawnych przez m.in. 2 wydzielone miejsca, rampę do wjazdu wózków inwalidzkich czy przyciski oznaczone alfabetem Braiile’a.

- Co szczególnie istotne nowe autobusy posiadają ekologiczny silnik diesla spełniający Normę EURO 6, a także system cichej, przyjaznej klimatyzacji – wskazuje Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji. - Nowością są defibrylatory w autobusach, a wyposażenie obejmuje również darmową sieć Wi-Fi i gniazda ładowania telefonów czy tabletów.

W ostatnich latach dzięki pozyskaniu funduszy unijnych do Ostrowa trafiło 10 nowoczesnych autobusów. Najpierw - pierwsze w Wielkopolsce cztery autobusy elektryczne Solaris i trzy pojazdy z silnikiem diesla tego samego producenta. Teraz na ostrowskie ulice wyruszają trzy nowoczesne i ekologiczne diesle MAN z kolejnego projektu unijnego.

- Kolejne nowe autobusy to krok z myślą o mieszkańcach – ostrowskich pasażerach, szczególnie dzieciach i młodzieży korzystających z miejskiej komunikacji w drodze do szkoły oraz naszych seniorach jadących ostrowskimi autobusami do wnuków czy przychodni lekarskich. Ostrowski tabor miejskiej komunikacji został w ostatnich latach bardzo mocno zmieniony i odnowiony, w dodatku co ważne, na ekologiczny
i niskoemisyjny
– podsumowuje prezydent Beata Klimek.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe