Ostrów: Umowa na nowe autobusy podpisana

  • 03.04.2017, 14:57
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Umowa na nowe autobusy podpisana
Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie podpisał umowę na zakup czterech autobusów elektrycznych oraz trzech autobusów z silnikiem diesla. Wszystkie pojazdy dostarczy do Ostrowa firma Solaris Bus & Coach. Ostrów będzie pierwszym miastem w Wielkopolsce, do którego firma z Bolechowa wyprodukuje elektryczne autobusy.
Trzy autobusy Solaris Urbino 12 z silnikami diesla spełniającymi restrykcyjną normę emisji zanieczyszczeń Euro 6, pojawią się w Ostrowie w sierpniu br. 12-metrowe, niskopodłogowe autobusy będą mieć minimum 75 miejsc, w tym co najmniej 24 siedzących o pełnowymiarowych fotelach pasażerskich oraz minimum 5 miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi. - Dobrze się stało, że do obu przetargów zgłosiła się ta sama firma z tym samym modelem autobusu. Oznacza to, że po ostrowskich ulicach poruszać się będzie siedem jednakowo wyglądających pojazdów, różniących się oczywiście sposobem ich napędzania. Solaris Urbino 12 to nowoczesny design, ale i bezpieczeństwo oraz komfort dla pasażerów. Kolorystyka Solarisów odpowiadać będzie barwom wykorzystanym w miejskim logo – mówi Bartosz Ziółkowski, prezes MZK. Jeśli chodzi o autobusy elektryczne, to pojawią się one na ulicach Ostrowa w grudniu br. Poza dostarczeniem autobusów wykonawca na własny koszt przeszkoli co najmniej 8 kierowców w zakresie obsługi pojazdów i systemu ładowania oraz 7 pracowników Stacji Obsługi MZK w zakresie obsługi i napraw. Wyposaży też spółkę w narzędzia specjalistyczne do naprawy i obsługi autobusów oraz urządzenia do diagnozowania układów pojazdu. Warto dodać, że Ostrowski Zakład Ciepłowniczy również jest częścią omawianego projektu. Spółka jeszcze w tym roku doprowadzi własną linię kablową do MZK, aby zasilać ekologiczną energią autobusy elektryczne. Będzie to tak zwana zielona energia powstająca w wyniku spalania biomasy, a nie węgla, co również będzie miało pozytywny wpływ na ostrowskie powietrze. Nowe autobusy zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą tu dwa miejsca na wózki inwalidzkie z pasami bezpieczeństwa, funkcja „przyklęku”, czyli obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, wysuwana rampa dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych, a także przyciski „STOP” oznaczone brajlem. Podczas jazdy będzie można doładować telefon, a także skorzystać z darmowego Wi-Fi. Pojazdy będą również wyposażone w dwa wewnętrzne monitory oraz monitoring zewnętrzny. 85 procent kwoty, którą spółka MZK wyda na zakup autobusów, pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. To część wspólnego projektu miasta, MZK oraz spółki Oświetlenia Uliczne i Drogowe. Dotyczy on unowocześnienia transportu miejskiego i innych działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe