Żużel: Powstanie wystawa o historii żużla w Ostrowie

  • 08.05.2019, 08:21 (aktualizacja 09.05.2019, 07:17)
  • Ryszard Binczak
Żużel: Powstanie wystawa o historii żużla w Ostrowie
Najpóźniej na początku września w trybunie głównej Stadionu Miejskiego powstanie wystawa poświęcona historii sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Turniejowi o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Stowarzyszenie Towarzystwo Żużlowe Ostrovia pozyskało na ten cel grant z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

Celem wystawy jest kultywowanie historii sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim, budowanie marki Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego jako najstarszego turnieju żużlowego w Polsce i jednego z najstarszych w Europie, jak również przybliżenie młodemu pokoleniu mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i regionu bogatej historii sportu żużlowego z prawie 90-letnią tradycją.

Dokładnie za 2 lata obchodzić będziemy bowiem jubileusz 90-lecia żużla w naszym mieście. W przyszłym roku natomiast minie dokładnie 70 lat od pierwszego w historii Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, najstarszego turnieju żużlowego w Polsce. W bieżącym roku mija okrągła rocznica 70 lat od sezonu 1949, który obfitował w największe sukcesy w dziejach sportu żużlowego w Ostrowie. Rok 2019 to także 20-lecie od jedynego w historii złotego medalu Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych, wywalczonego przez Tomasza Jędrzejaka, Karola Malechę i rezerwowego, Michała Szczepaniaka.

Nadzór merytoryczny nad wystawą sprawować będą: Maciej Kmiecik oraz Artur Małecki, zajmujący się historią ostrowskiego sportu żużlowego, autorzy książek poświęconych tej tematyce „Jak Syzyf, czyli 80 lat sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim” oraz „Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – historia warta spisania”. O warstwę graficzną zadba Anna Kłopocka. Inicjatywę powstania wystawy w trybunie głównej Stadionu Miejskiego popiera zarząd klubu z prezesem Radosławem Strzelczykiem na czele. Zamierzeniem władz klubu jest kultywowanie tradycji sportu żużlowego w Ostrowie, a także jeszcze większe promowanie marki Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w kraju i Europie.

Projekt pod nazwą „Wystawa poświęcona historii sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Turniejowi o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego” – otrzymał grant z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

MK
Fot. TŻ Ostrovia

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe