Piłka ręczna: Kalisz ponownie gospodarzem Mistrzostw Polski Masters

  • 08.05.2019, 05:00 (aktualizacja 09.05.2019, 07:17)
  • Ryszard Binczak
Piłka ręczna:  Kalisz ponownie gospodarzem Mistrzostw Polski Masters
50 drużyn, ponad 900 zawodników, 100 meczów rozgrywanych w pięciu halach sportowych. Liczby mówią same za siebie. Tak dużej imprezy sportowej w Kaliszu jeszcze nie było. Dokładnie za miesiąc miasto po raz drugi z rzędu będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Masters w Piłce Ręcznej.

Pierwsza edycja Mistrzostwa Polski Masters odbyła się w Kaliszu w ubiegłym roku i uświetniła setną rocznicę narodzin szczypiorniaka na ziemiach polskich. Doskonała organizacja przygotowanej z dużym rozmachem imprezy sprawiła, że Związek Piłki Ręcznej w Polsce ponownie postanowił przyznać organizację tego wydarzenia Stowarzyszeniu KPR Szczypiorno Kalisz.
- Cieszymy się, że drugi rok z rzędu powierzono nam organizację "Mastersów". Przed nami sporo pracy, by wszystko przygotować na odpowiednim poziomie. Jesteśmy bogatsi o zeszłoroczne doświadczenia i postaramy się, by kolejna edycja mistrzostw była jeszcze lepsza. To duże wyróżnienie dla Kalisza i dla nas, dlatego zrobimy wszystko, by nie zawieść zarówno uczestników, jak i kibiców, którzy mam nadzieję, będą nam licznie towarzyszyć - mówi Jarosław Łuczak, prezes Stowarzyszenia KPR Szczypiorno Kalisz.
O rozmachu imprezy świadczą liczby. Do Kalisza zawita 50 drużyn, w sumie ponad 900 zawodników. Rozegranych zostanie 100 meczów, w pięciu obiektach: kaliskiej Arenie oraz halach sportowych Zespołu Szkół nr 10 w Kaliszu, Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu i w hali w Gołuchowie. W sumie zostaną przyznane cztery tytuły mistrzowskie: w kategorii K33 kobiet oraz M35, M45 i i M50 mężczyzn. Warto dodać, że w ubiegłym roku, w kategorii M45 wicemistrzostwo kraju wywalczyli kaliszanie, a w tym roku będą chcieli przynajmniej powtórzyć ten sukces.
- W turnieju nie mogą brać udziału zawodnicy występujący w PGNiG Superlidze. Dla pozostałych jedyną barierą jest wiek. My już swoje kariery mamy za sobą, ale są tacy, którzy  grywają jeszcze w pierwszej czy drugiej lidze i zapewne zasilą zespoły uczestniczące w turnieju. W ubiegłym roku najstarszy zawodnik miał 67 lat. Kalisz, ponownie  reprezentować będzie jedna drużyna w kategorii M45 – dodaje Stanisław Kubiak ze Stowarzyszenia KPR Szczypiorno.
Partnerem strategicznym mistrzostw zostało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, ale  organizację imprezy mocno wspiera też liczne i stale powiększające się grono sponsorów i przyjaciół piłki ręcznej.
- Wsparcie imprezy zadeklarowało już ponad 50 firm, ale codziennie przybywają nowi sponsorzy. Aktywnie w organizację imprezy włączyło się też Miasto Kalisz. Turniej stanowił  będzie oficjalne otwarcie dorocznych Dni Miasta Kalisza. Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza, zadeklarował, że każda z drużyn otrzyma specjalną paczkę z upominkami – informuje Renata Cegielska z komitetu organizacyjnego turnieju.
Oprócz stricte sportowego, mistrzostwa będą miały też wymiar charytatywny.  Organizatorzy chcąc wykorzystać zasięg imprezy i ogromną liczbę uczestników postanowili przy okazji wesprzeć Karinę Zacharę, kaliską dziennikarkę oraz Piotra Żakowicza, młodego kaliskiego sportowca, walczących z chorobami nowotworowymi. Oboje są podopiecznymi kaliskiej fundacji „Klucz”.
- Piotr to fantastyczny chłopak i sportowiec. W walce z rakiem stracił nogę, dlatego zbieramy środki na nową protezę. Karina, to nasza wspólna koleżanka, doświadczona kaliska dziennikarka, od wielu lat aktywnie angażująca się też w życie społeczne miasta. Ona także walczy z chorobą nowotworową i bardzo chcemy jej w tej walce pomóc. Między innymi dlatego przyłączyliśmy się do fantastycznego wydarzenia jakim jest turniej – podkreśla  Aneta Staniszewska, prezeska Fundacji „Klucz”.
Okazją do włączenia się w charytatywną pomoc będą towarzyszące turniejowi licytacje. Trafią na nie m.in. dwie spośród zaledwie 300 przygotowanych na potrzeby imprezy limitowanych  koszulek.
- Koszulki z numerami 1 i 300, czyli pierwszą i ostatnią z tej serii oraz okolicznościową piłkę, wyprodukowaną wyłącznie na nasz turniej będzie można wylicytować w ostatnim dniu turnieju, podczas finałów – dodaje Jakub Kubisiak.
Producentem unikatowych koszulek jest firma SG Sport z Wielunia. Nie będą one dostępne w sprzedaży, otrzymają je tylko zwycięzcy mistrzostw oraz uczestnicy  towarzyszących imprezie licznych konkursów dla kibiców.
Uroczyste otwarcie Mistrzostw Polski Masters w Piłce Ręcznej odbędzie się 7 czerwca o godz. 18.30 na Głównym Rynku. Następnie uczestnicy przemaszerują z kaliskiej starówki na plac przed teatrem.
-  W dobie pogłębiających się podziałów społeczeństwa, chcemy rzucić wszystkim kaliszanom, kibicom i miłośnikom sportu pozytywne wyzwanie. Weźmy udział w apolitycznym, pełnym dobrych emocji, marszu bez barier. Wszyscy razem dla sportu, zdrowej rywalizacji i pozytywnych wrażeń. Niech ten marsz będzie okazją do integracji nas wszystkich, przejawem spontanicznej radości i robienia czegoś wspólnie – zachęca Renata Cegielska.
Finał turnieju odbędzie się 9 czerwca, w hali Kalisz Arena. Poprzedzi go rywalizacja dzieci z Nowych Skalmierzyc, Gołuchowa, Ostrowa Wielkopolskiego i Kalisza.
KZ
Fot. Andrzej Kurzyński 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe