Kalisz: Architektour 2019 w Kaliszu

  • 16.04.2019, 05:03
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Architektour 2019 w Kaliszu
Miasto Kalisz razem z Fundacją „Na Dużą Skalę” organizują w maju warsztaty Architektour 2019. W ich ramach do Kalisza przyjedzie 120 studentów architektury, by pracować nad koncepcjami zagospodarowania kilku obszarów.

Historia warsztatów sięga 2010 roku. Głównym ich przedmiotem są miejskie przestrzenie uznawane za trudne czy zdegradowane. Ich uczestnicy mierzą się z rzeczywistymi problemami i szukają dla nich rozwiązań. Celem warsztatów jest nie tylko twórczy rozwój studentów, ale i wypracowanie konkretnych koncepcji zagospodarowania, rewitalizacji lub adaptacji wskazanych terenów, dzielnic czy obiektów.

- Szczególnie istotna dla warsztatów jest dobra współpraca z lokalnymi władzami, które wskazują konkretne problemy, z którymi mogą zmierzyć się studenci. To nie są działania wirtualne czy oderwane od rzeczywistości, tylko konkretny problem w konkretnym miejscu. Uczestnicy warsztatów będą mogli wspólnie nad nimi pracować, jednocześnie integrując się przy tworzeniu poszczególnych koncepcji – tłumaczył podczas warsztatów Jacek Maleszka, prezes zarządu Fundacji „Na Dużą Skalę”.

Od 9 do 15 maja 2019 roku Kalisz odwiedzi 120 studentów architektury z kilku uczelni. W ramach tegorocznej edycji warsztatów zostaną podzieleni na grupy, które zajmą się opracowaniem koncepcji zagospodarowania pięciu obszarów Kalisza.

- Poprosimy studentów o zmierzenie się z kilkoma problematycznymi obszarami w naszym mieście. Liczę na to, że ci młodzi ludzie, będący teraz w chyba najbardziej twórczym okresie, a jednocześnie nie są osobami bezpośrednio związanymi z Kaliszem i mają na niego świeże spojrzenie, zaproponują kilka ciekawych rozwiązań, które my będziemy w stanie wcielić w życie - powiedział Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.

Władze miasta liczą, że efektem świeżego spojrzenia i kilku dni twórczej pracy będą nowatorskie koncepcje, które samorząd może wykorzystać. Podczas sześciodniowego pobytu w Kaliszu, studenci swoje prace przygotowywać będą w ratuszu. Na miejsce ich prezentacji i podsumowania warsztatów wybrano aulę Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM.

Oprócz studentów, podczas Architektour 2019 nasze miasto odwiedzą doświadczeni na polu architektury tutorzy, którzy będą sprawować merytoryczną opiekę nad tworzeniem poszczególnych koncepcji. Są m.in. Aleksander Dynarek - malarz, rysownik i asystent w pracowni komputerowego wspomagania projektowania na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz łódzkiej ASP, Oskar Grąbczewski - prowadzi pracownię Grąbczewscy Architekci, jest laureatem ponad 50 nagród i wyróżnień w przeglądach architektonicznych oraz Aleksander Krajewski - architekt, współzałożyciel Fundacji Napraw Sobie Miasto, członek zarządu katowickiego oddziału SARP, od lat zaangażowany w poprawę jakości życia poprzez rewitalizację, partycypację i zrównoważony transport.

Warsztaty to także wiele wydarzeń, w których wziąć mogą udział sami mieszkańcy Kalisza. W ramach Architektour 2019 planowane są otwarte wykłady i debaty na temat przestrzeni miejskiej.

Do udziału w projekcie zaproszono także firmy, które są szczególnie istotne dla rozwoju przeznaczonych do opracowania obszarów czyli Colian Holding S.A., Teknia Automotiv i  Wistil Spółka Akcyjna.

JK
Fot. Juliusz Kowalczyk

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe