Powiat Kaliski: Nowa wystawa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

  • 15.04.2019, 05:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Nowa wystawa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
11 kwietnia w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otwarto wystawę czasową „Wiłkomirscy. Dzieje niezwykłej muzycznej rodziny”.

Jest ona owocem współpracy Muzeum Historii Przemysłu z Fundacją Rodziny Wiłkomirskich. Instytucja ta dba na co dzień, aby utrwalać pamięć o rodzinie Wiłkomirskich –„artystach wyjątkowej wszechstronności i wysokiej klasy, którzy zaprezentowali naszą kulturę muzyczną na estradach zagranicznych”, którzy byli ludźmi niepospolitymi, wyjątkowymi nie tylko ze względu na talent muzyczny, ale również przymioty charakteru, osobowość, czy dramatyczne koleje losu. Ideę realizacji tego projektu w murach opatóweckich zasiała Pani Elżbieta Piszczorowicz – Mondra – prezes Fundacji. Muzeum zrealizowało zaś ten pomysł w 100-lecie przybycia Wiłkomirskich do Polski.
O Wiłkomirskich napisano już kilka książek, prac magisterskich i licencjackich, powstały filmy, nakręcono wiele wywiadów, sami bohaterowie naszej opowieści są autorami wspomnień. W 2005 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie miała miejsce wystawa poświęcona życiu i twórczości Kazimierza. Obecna ekspozycja jest jednak pierwszą próbą ukazania dziejów życia całej rodziny – ojca Alfreda oraz jego pięciorga dzieci. Zamierzeniem jej twórców jest zapoznanie publiczności z bogatym dorobkiem artystycznym Wiłkomirskich, z wykonaniami muzycznych dzieł poszczególnych artystów, ale także ukazanie ich bogatych, odmiennych od siebie i wyjątkowych osobowości. Przedstawiono również związki rodziny z Kaliszem (gdzie mieszkali w latach 1921-1926) i Opatówkiem (w którym ochrzczony został Józef). Wystawa adresowana jest do bardzo szerokiego kręgu odbiorców, ale szczególnie chcielibyśmy ją dedykować dzieciom i młodzieży, dla których może być okazją do refleksji nad własnymi wyborami i życiem.
Realizacja wystawy możliwa była dzięki bogatej spuściźnie przekazanej Fundacji przez członków rodziny- przede wszystkim Wandę, Kazimierza i Józefa. Ogromna ilość programów, afiszy, ulotek, listów prywatnych i oficjalnych, rękopisów, nut, fotografii na stałe przechowywana jest w Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu oraz Bibliotece Miejskiej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Zaprezentowano także skany dokumentów archiwalnych (akty urodzeń, małżeństw, zgonów mających miejsce w Kaliszu) ze zbiorów Archiwum Państwowego w Kaliszu. Ekspozycję ubogaciły tak cenne obiekty jak: frak dyrygencki Józefa, odlew jego dłoni autorstwa Joanny Bruś – Kosińskiej (wykonany dla MHP w Opatówku w 2015 r. z okazji Roku Rodziny Wiłkomirskich), suknia koncertowa Wandy (ze zbiorów Pani Christine Jezior z Bremen w Niemczech, autorki filmu o skrzypaczce) oraz wiolonczela Kazimierza.
Wernisaż ubogacił koncert w wykonaniu pianistki dr Mileny Antoniewicz, Jakuba Śmigielskiego (skrzypce) oraz 9-letniej, niezwykle utalentowanej skrzypaczki Michaliny Reksy (uczennicy J. Śmigielskiego z PSM w Kaliszu).
Wystawę można obejrzeć do 16 czerwca br.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe