Powiat Kaliski: Spotkanie ze strażakami z Dolnej Saksonii

  • 10.04.2019, 05:23
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Spotkanie ze strażakami z Dolnej Saksonii
Przedstawiciele samorządowców z gmin Koźminek oraz Opatówek przebywała w miejscowości Braunschweig (Dolna Saksonia ). Pobyt delegacji związany był z działaniami zmierzającymi do nawiązania partnerskiej współpracy pomiędzy strażakami polskimi i niemieckimi.

Nawiązanie oficjalnej współpracy to możliwość bliższych kontaktów, realizacji wspólnych projektów, wymiany doświadczeń i wzajemnej promocji. Program pobytu obejmował między innymi wizytę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rüningen. Jest to dzielnica i gmina w Brunszwiku położona na południu miasta. Miejscowość która ma ponad 1200 lat historii jako wioska rolnicza i 700-letnią tradycję młynarską . Przedstawiciele gmin mieli okazję poznać historię powstania i działalności straży pożarnej od roku 1871 aż po dzień dzisiejszy. W nowo wyremontowanym siłami strażaków budynku remizy, oprócz pomieszczeń przeznaczonych dla strażaków i sprzętu strażackiego, znajduje się salka konferencyjna – izba pamięci, w której gromadzone są eksponaty, dokumenty i zdjęcia dokumentujące historię 148 lat działalności. Strażacy oprócz akcji typowo bojowych zajmują się także szkoleniem dzieci oraz młodzieży. Młodzi adepci pożarnictwa mają do swej dyspozycji zabytkowy budynek położony tuż przy remizie. Zajęcia dydaktyczne prowadzą strażaczki – siostry Katarzyna i Sandra Maruska.

W czasie rozmów Karol Matczak zastępca wójta gminy Koźminek przekazał drobne upominki oraz zaprosił delegacje Feuerwehr Rüningen na Jubileuszowe Zawody Strażackie które odbędą się 30 czerwca w Koźminku. Zaproszenie zostało przyjęte. Strona niemiecka przekazała dla OSP Koźminek zestaw termosów oraz pojemników ze stali nierdzewnej – używanych powszechnie przez niemieckich strażaków podczas akcji. Ponadto członkowie delegacji Karol Matczak oraz Jarosław Budka – radny gminy Opatówek oraz członek Zarządu OSP Opatówek , obdarowani zostali hełmami używanymi przez tutejszych druhów.

Karol Matczak

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe