Ostrów: Komunikat dotyczący sytuacji w oświacie

  • 08.04.2019, 17:30
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Komunikat dotyczący sytuacji w oświacie
Prezydent Ostrowa Beata Klimek w związku ze strajkiem nauczycieli wydała komunikat.

Niestety mimo naszych nadziei na porozumienie doszło do najgorszego – strajk stał się faktem.

Przez ostatnie tygodnie przygotowywaliśmy się do tej sytuacji. Powołany został zespół ds. sytuacji kryzysowej, który spotykał się regularnie wypracowując rozwiązania w związku z planowanym strajkiem w oświacie. Spotkaliśmy się również z przedstawicielem ZUS, który wyjaśnił, w jaki sposób rodzice mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego oraz z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy.

Solidaryzujemy się z nauczycielami. Uważamy, że to praca, który zasługuje na najwyższy szacunek i godne wynagrodzenie. Rozumiemy jednak także racje i niepokój rodziców, bo dezorganizacja, do której doszło, nie pozostaje bez wpływu na przyszłość ich dzieci.

To właśnie dzieci – ich prawo do nauki, egzaminów i opieki – są dla nas w tej chwili najważniejsze. Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie uczniom możliwości przystąpienia do egzaminów. Nie możemy pozwolić, aby ofiarami tej sytuacji były dzieci i dołożymy wszelkich starań, aby egzaminy się odbyły.

Przed nami egzaminy gimnazjalne, które odbywać się będą 10-12 kwietnia oraz egzaminy klas ósmych zaplanowane na 15-17 kwietnia. Jesteśmy zdeterminowani, aby te egzaminy się odbyły, dlatego tworzymy bazę osób z uprawnieniami pedagogicznymi pośród:

1. nauczycieli naszych placówek (szkolnych i przedszkolnych), którzy do strajku nie przystąpili. Wiemy, że jest taka grupa i w tej chwili zbieramy informacje ze szkół o nauczycielach, którzy nie przystąpili do strajku.

2. katechetów – którzy również nie strajkują, a są nauczycielami posiadającymi uprawnienia pedagogiczne

3. nauczycieli emerytowanych, którzy mają stosowne uprawnienia i mogą nas wesprzeć w tym trudnym okresie

4. osób, które posiadają uprawnienia pedagogiczne, ale nie wykonują obecnie czynnie zawodu nauczyciela

Ze względu na strajk nauczycieli miejskie instytucje kultury przygotowały także ofertę seansów filmowych, zajęć i warsztatów dla dzieci na dziś i kolejne dni, jeśli będzie taka potrzeba. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży na terenie miasta wzmożone zostały patrole Straży Miejskiej.

Sytuacja dla samorządu jest niezwykle trudna, bowiem jako samorząd nie mamy żadnego wpływu na osiągnięcie porozumienia między nauczycielami a stroną rządową, a jednak to my, dzieci oraz ich rodzice ponosimy konsekwencje tej sytuacji.

Beata Klimek
Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe