×

Szachy: Ewa Barwińska szachową wicemistrzynią Polski!

  • 09.04.2019, 06:15 (aktualizacja 10.04.2019, 17:25)
  • Ryszard Binczak
Szachy: Ewa Barwińska szachową wicemistrzynią Polski!
Ewa Barwińska, reprezentująca klub szachowy KTS Kalisz, wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Polski do lat 14. Zawody odbyły się w Sielpi, w ramach XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Świętokrzyskie 2019.

W turnieju wzięło w nim udział ponad 200 młodych szachistów z całej Polski. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 12 i 14, osobno w grupie chłopców i dziewcząt. Klub szachowy KTS Kalisz reprezentowało pięcioro zawodników. Fantastycznie spisała się Ewa Barwińska, która w kategorii dziewcząt do lat 14 zdobyła srebrny medal i tytuł wicemistrzyni kraju. Utalentowana kaliszanka zapewniła sobie również awans na mistrzostwa Europy (Słowacja) lub mistrzostwa świata, które odbędą się w Indiach.

 

- Ewa zawsze dobrze prezentowała się na mistrzostwach Polski. W 2015 roku w Jastrzębiej Górze zajęła 10. miejsce, rok później była siódma. Dwa lata temu w Drzonkowie uplasowała się na 9. lokacie, a przed rokiem w Sypniewie zajęła 15. miejsce. Porażki w ostatnich rundach powodowały, że spadała za strefę medalową. Tym razem wytrzymała presję. Pięknie zagrała ostatnią partię pokonując Weronikę Zabrzańską z KS Laura Chylice. Należą się jej ogromne gratulacje! Warto też odnotować, że Ewa była młodszą z rocznika i za rok zagra
w tej samej grupie wiekowej
– podkreśla zadowolony z sukcesu swojej podopiecznej Maciej Sroczyński, trener i prezes Kaliskiego Towarzystwa Szachowego.

 

Warto też dodać, że Ewa powtórzyła sukces innego z reprezentantów KTS Kalisz - Macieja Adamczewskiego, który 10 lat temu w Łebie również wywalczył srebrny medal, a później reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Fermo 2009 (Włochy).

 

 

Spośród pozostałych reprezentantów KTS Kalisz z bardzo dobrej strony pokazał się Paweł Jędraszek, który w grupie C14 zajął 18 miejsce, a w roczniku 2006 był trzeci. Tym samym zapewnił sobie grę w finałach Mistrzostw Polski 2020. W tej samej grupie 12. miejsce zajął Tymon Ochędzan.

- Mając drugi numer startowy, Tymon z pewnością liczył na lepszy wynik, ale trzeba zaznaczyć, że wszystkie grupy były bardzo wyrównane i często faworyci mieli ciężkie zadanie, by przebić się wśród niżej notowanych zawodników – dodaje Maciej Sroczyński .

 

Rywalizująca w grupie D14 Diana Franek rozpoczęła turniej od trzech porażek, kolejne rundy były już znacznie lepsze (3 wygrane i 3 remisy). Do uzyskania normy na I kategorię szachową zabrakło jej tylko 10 punktów (ranking uzyskany 1790). Zuzanna Jędrzejewska (D12) zakończyła rywalizację w środku stawki, wygrywając 4 z 9 partii i raz remisując. Pod opieką trenera Macieja Sroczyńskiego uczestniczyła w zawodach również Jadwiga Pieczewska z OTSz Ostrów), która zakończyła turniej w wynikiem 3,5/9.

 

Fot. KTS Kalisz

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe