Aglomeracja: Aglomeracja przyjazna starzeniu

  • 08.04.2019, 10:00
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: Aglomeracja przyjazna starzeniu
Szesnaście samorządów z Kaliszem na czele, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko – Ostrowska ubiega się o certyfikat „Miasto przyjazne starzeniu”, który nadawany jest przez Światową Organizację Zdrowia.

Odbyło się spotkanie robocze w tej sprawie, a wniosek gmin SAKO jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju. Długość życia mieszkańców naszego regionu zwiększa się, a coraz więcej seniorów jesień życia chce spędzać w aktywny sposób. Seniorom chęci i wigoru nie brakuje, ale naprzeciw ich oczekiwaniom muszą wyjść samorządy, które powinny dostosowywać jakość usług publicznych do potrzeb osób 60 +.

SAKO ubiega się o certyfikat WHO
WHO wprowadza sieć „Miast przyjaznych starzeniu” na całym świecie. W Polsce takim tytułem może się pochwalić kilkanaście samorządów, w tym np. Ostrów Wielkopolski, drugi największy samorząd Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Program polega na tworzeniu i konsekwentnym prowadzeniu nowoczesnej polityki senioralnej, by ta sprzyjała jak najdłuższej aktywności osób starszych i dostosowywała jakość usług publicznych do ich potrzeb. „Miasta przyjazne starzeniu” główny nacisk kładą na zwiększenie mobilności seniorów poprzez doskonalenie i rozwój transportu publicznego z uwzględnieniem oczekiwań osób 60+. Angażowanie seniorów w przedsięwzięcia kulturalne, podnoszenie jakości usług medycznych i ochronę środowiska, które znacząco wpływa na zdrowie mieszkańców.

Solidarność przede wszystkim
- ,,Miasto przyjazne starzeniu” to przede wszystkim solidarność całego społeczeństwa z seniorami. Umożliwienie im decydowania o swojej gminie, aktywne włączenie w działalność społeczną samorządu. Młodsze pokolenia powinny korzystać z ich doświadczenia i życiowej mądrości. Dzięki współpracy międzypokoleniowej seniorzy czują się potrzebni, bo są potrzebni i coraz częściej otwarci na różne aktywności. Samorząd musi tworzyć im warunki, by tę aktywność mogli spełniać – mówi Ewa Milewska, dyrektor Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko–Ostrowskiej.
W kaliskim ratuszu po raz kolejny spotkali się przedstawiciele samorządów SAKO, które wspólnie ubiegają się o certyfikat WHO, by dopracować ostatnie szczegóły wniosku i wybrać ekspertów do grup tematycznych zespołu polityki senioralnej.

Projekt największy w kraju
Wnioskodawcą jest Kalisz, Nowe Skalmierzyce, Opatówek, Brzeziny, Odolanów, Przygodzice, Sieroszowice, Koźminek, Szczytniki, Sośnie, Godziesze Wielkie, Gołuchów, Lisków, Raszków, gmina Ostrów Wielkopolski i powiat pleszewski. Samorządy te utworzą koalicję na rzecz wprowadzenia polityki senioralnej w aglomeracji. Liderem w tej kwestii jest Ostrów Wielkopolski, bo on uzyskał już certyfikat WHO, teraz chcą dołączyć do niego inne samorządy aglomeracji i w ten sposób tworzyć największą sieć samorządów w kraju „przyjaznych starzeniu”.
Założenia polityki senioralnej aglomeracji powstały w oparciu o konsultacje społeczne z osobami 60+ i we współpracy z organizacjami senioralnymi. Uzyskanie certyfikatu „Miasto przyjazne starzeniu” to nie tylko podniesienie jakości usług publicznych dla seniorów, ale i dużo większe możliwości dla samorządów na pozyskiwanie funduszy unijnych na inwestycje dla osób starszych. Ocenę WHO wniosku Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko - Ostrowskiej poznamy w czerwcu.
Obecnie na terenie Aglomeracji Kalisko–Ostrowskiej 24 proc. mieszkańców to ludzie w wieku 60+. W 2050 roku odsetek ten wzrośnie już do 40 proc. To oznacza, że w połowie XXI wieku naszą aglomerację będzie zamieszkiwać 140 tysięców seniorów.
SAKO 
Fot. Magdalena Bartnik

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe