Powiat Kaliski: Strażacy gotowi do akcji

  • 01.04.2019, 06:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Strażacy gotowi do akcji
Na VII Sesji Rady Powiatu Kaliskiego radni jednogłośnie podjęli cztery uchwały oraz przyjęli dwie informacje.

Na Komisji Infrastruktury i Porządku Publicznego Komendant Miejski PSP w Kaliszu mł. bryg. mgr inż. Sławomir Kotoński omówił Informację o stanie bezpieczeństwa publicznego powiatu kaliskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Zdaniem komendanta ,,Powiat kaliski jest względnie bezpieczny, jednostki cechuje szybkość reakcji. Służby PSP wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego powinny w ciągu maksymalnie 15 minut dotrzeć na miejsce zdarzenia w powiecie kaliskim. Największe zagrożenia w powiecie stanowią pożary lasów, pożary w gospodarstwach rolnych i uprawach oraz zdarzenia komunikacyjne". Jak przypomniał komendant na 132 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie kaliskim 22 są wpisane do KSRG, dzięki czemu są to jednostki o zwiększonym potencjale. Ogółem w 2018 roku na terenie powiatu kaliskiego miało miejsce 2306 akcji ratowniczo - gaśniczych. Na komisji wspominano również o konieczności szkoleń strażaków ochotników oraz omówiono najważniejsze akcje edukacyjno - informacyjne, jakie zostały przeprowadzone w 2018 roku przez PSP.

 

Drugą omawianą informacją była ,,Ocena stanu sanitarnego i sytuacja epidemiologiczna powiatu kaliskiego", którą przedstawiła mgr Anna Napierała p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora w Kaliszu. Inspektor zwróciła uwagę, iż ,,Stan sanitarny powiatu kaliskiego należy ocenić jako zadawalający i nie stanowiący bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Głównymi obszarami działalności SANEPIDu w 2018 roku były sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych, badania jakości wody przeznaczonej do spożycia, stan sanitarny obiektów użyteczności publicznej, kąpielisk, ZOZów, szkół i placówek oświatowo -wychowawczych, środowiska pracy a także promocja zdrowia".

 

Podczas komisji radni zwracali uwagę na temat szczepień ochronnych oraz nasilone działania grup anty-szczepionkowych. Jak wskazała inspektor ,,W roku 2018 prowadzono postępowanie administracyjne wobec rodziców uchylających się od szczepień ochronnych 103 dzieci, w tym zgłoszonych w roku sprawozdawczym 35. Na skutek prowadzonego postępowania poddano szczepieniom 17 dzieci, 7 spraw przekazano zgodnie z kompetencją do właściwych PPIS. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu wystawił 4 tytuły wykonawcze skierowane do Wojewody Wielkopolskiego w celu nałożenia grzywny".

 

WP

 

 

Fot. Wioletta Przybylska

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe