Powiat Kaliski: Dyskutowano o transporcie publicznym

  • 27.03.2019, 05:30
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Dyskutowano o transporcie publicznym
W Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyło się spotkanie dotyczące funkcjonowania przewozów pasażerskich na terenie powiatu kaliskiego. W dyskusji uczestniczył jej inicjator poseł na Sejm RP Jan Mosiński, starosta kaliski Krzysztof Nosal, wicestarosta Zbigniew Słodowy oraz przedstawiciele samorządów gminnych z terenu powiatu kaliskiego.

Spotkanie zainicjowane przez posła na Sejm RP Jana Mosińskiego związane było z pracami rozpoczętymi w parlamencie, które dotykają sfery przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zmiany w tym zakresię wiążą się z projektami ustaw: nowelizacją ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz ustawą o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Wspomniana ustawa o funduszu stworzy szanse dla samorządów, które będą mogły liczyć na dofinansowanie przewozów autobusowych. Wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku, ale fundusz ma być uruchomiony jeszcze w tym roku i będzie od razu dawał możliwość uzyskania dopłaty w wysokości maksymalnie 1 zł do jednego wozokilometra. Po wejściu w życie nowych przepisów dofinansowanie będzie mogło osiągnąć maksymalny pułap 0,80 zł.
Tematem przewodnim spotkania było omówienie wraz z samorządowcami projektów tych ustaw i wskazanie wszelkich uwag. Przedstawiciele gmin powiatu pozytywnie oceniali pomysł rządu, ukazując przy tym potencjalne niebezpieczeństwa. Włodarze samorządowi obawiają się, że w okresie przejściowym, do 31 grudnia 2021 r., istnieje zagrożenie czy organizatorzy transportu, będą mogli skorzystać z dofinansowania, ze względu na zawarte w przepisach warunki, które jednocześnie są konieczne do spełnienia. Jednym z nich jest pokrycie przez samorząd przynajmniej 30 proc. kosztów takiej usługi. W przepisach nie ma także rozwiązań dotyczących organizowaniu transportu przez takie podmioty jak przykładowo Stowarzyszenia.
- Powinniśmy oczywiście myśleć o tych dwóch projektach, o tym jak te środki mogą nam pomóc, abyśmy zrealizowali te potrzebny społeczne, które są. Zwłaszcza jak przywrócić kursy autobusowe, które zostały zlikwidowane. I być może te środki mogą w tym pomóc. Chciałbym jednak również, żeby ta dyskusja była przyczynkiem do zorganizowania publicznego transportu zbiorowego na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym Stowarzyszenia AKO podjęliśmy decyzję o podwyższeniu o 100 proc. składki. Głównym celem podniesienia tej składki było znalezienie środków na bieżącą działalność stowarzyszenia i także po to, by sfinansować takie opracowanie aglomeracyjne - mówił starosta kaliski, Krzysztof Nosal.
- Występuję jako osoba słuchająca głosu samorządowców związanego z pomysłem dotyczącym przywrócenia transportu publicznego tam gdzie on z różnych przyczyn wygasł. Wcześniejsza ustawa nie pomagała samorządom w utrzymaniu transportu na liniach deficytowych. Utrzymały się przede wszystkim linie komercyjne gdzie potok pasażerów jest najbardziej obfity. Niestety, dla wielu mieszkańców miejscowości oddalonych od centrum subregionu sytuacja już wygląda gorzej. Dlatego taki pomysł aby dofinansowac przywrócenie transportu publicznego. Zostało jeszcze trochę czasu dlatego chciałbym wysłuchać głosu samorządowców i tam gdzie to będzie możliwe, zgłosić ewentualnie uwagi do projektów tych dwóch ustaw - powiedział Jan Mosińki.
Włodarze samorządów gminnych obiecali, że przygotują wykaz linii, do których funkcjonowania muszą dopłacać oraz tych, które okazały się nieopłacalne i przestały istnieć. Dzięki temu, możliwe będzie stworzenie stosownego opracowania ujmującego odpowiedni kosztorys dla terenu powiatu kaliskiego.
MM
 Fot. Michał Marszałkowski

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe