Powiat Kaliski: Uczniowie z Liskowa na praktykach we Włoszech

  • 25.03.2019, 05:56
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Uczniowie z Liskowa na praktykach we Włoszech
Staże w Rimini kluczem do sukcesu uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie to projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego.

 

Zakładał on umożliwienie odbycia stażu zagranicznego uczniom Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie u partnerów zagranicznych w Rimini we Włoszech. Staż zrealizowany został przy współpracy z firmą Sistema Turismo – akredytowanym centrum szkoleniowym, które zajmuje się promocją, organizacją oraz zarządzaniem stażami zawodowymi oraz programami edukacyjnymi dla uczniów, kadry nauczycielskiej, młodych pracowników oraz organizacji z całej Europy.

W okresie od 18 lutego 2019 roku do 15 marca 2019 roku 20-osobowa grupa uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, technik budownictwa oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki wyjechała na 4-tygodniowy staż zagraniczny do Włoch. Opiekę nad grupą sprawowali: Pani Anna Piwońska-koordynator projektu, Pani Anna Kowalska oraz Pan Bartosz Jezierski.

Pobyt w Rimini zaczął się od spotkania powitalnego w biurze Sistema Turismo. Uczestnikom zostały wręczone podręczniki praktyk oraz wszystkie niezbędne dokumenty (mapy, przewodniki turystyczne, rozkłady jazdy autobusów, bilety miesęczne itp.). Jeszcze tego samego dnia zorganizowana została wycieczka po Rimini, podczas której można było zobaczyć najciekawsze miejsca w mieście: Plac Trzech Męczenników, Plac Cavour, tysiącletni Most Tyberiusza, Łuk Augusta, Świątynię Malatestów.

Przez 4 tygodnie uczniowie zdobywali doświadczenie zawodowe, realizując założenia programu stażu w renomowanych firmach włoskich. Podczas praktyk młodzież miała okazję porównać włoskie rozwiązania branżowe ze stosowanymi w Polsce i zweryfikować swoją wiedzę teoretyczną w aspekcie praktycznym, jak również podnieść swoje umiejętności języka angielskiego. Podczas pobytu w Rimini uczniowie brali ponadto udział w intensywnym kursie nauki języka włoskiego, poznając również podstawy słownictwa technicznego. Oprócz poszerzenia wiedzy i umiejętności zawodowych, wyjazd na staż był znakomitą okazją do zawarcia międzynarodowych znajomości i poznania obyczajów mieszkańców oraz kultury śródziemnomorskiej. Liskowianie rozsmakowali się również w tradycyjnej włoskiej kuchni, a w czasie wolnym mogli korzystać z uroków pięknej i piaszczystej plaży oraz zwiedzali najciekawsze zakątki Rimini.

Uczniowie zwiedzili San Marino- jedno z najmniejszych państw Europy oraz Wenecję, z jej najbardziej znanymi miejscami i obiektami, między innymi: Placem i Bazyliką Św. Marka - patrona Wenecji, Pałacem Dożów, Mostem Westchnień (jednym z najbardziej znanych i obleganych przez turystów mostów na świecie).

Staż zagraniczny zakończył się pełnym sukcesem w realizacji założonych celów projektu. Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości z zakresu przygotowania zawodowego, znajomości języka obcego (w tym zawodowego), poznania kultury innych narodów. Częsta konieczna współpraca w zespołach wielonarodowych, wykazała dobre przygotowanie naszych uczniów, nie tylko pod względem zawodowym, ale także pod względem dojrzałości emocjonalnej. Nasi uczniowie pozostawili poza granicami kraju dobre opinie o naszej szkole, o swoich umiejętnościach i przygotowaniu zawodowym oraz o wysokim poziomie kultury osobistej. Potwierdzeniem tego mogą być wypowiedzi pracodawców:

„…bardzo dobry praktykant, był bardzo zaangażowany, wykonywał to, co zostało mu powierzone w stopniu artystycznym…”,

„…praktykantka wykazała się dużą wiedzą, sumiennie wykonywała powierzone jej zadania. Kibicujemy jej, żeby z tak dobrym duchem kontynuowała swoją drogę, gratulacje.”

Ostatniego dnia stażu odbyło się końcowe spotkanie oceniające z uczestnikami w biurze SistemaTurismo, był to czas na podsumowanie, wspólne zdjęcia, ale i niestety pożegnanie z pracownikami biura, z którymi wszyscy bardzo się zaprzyjaźnili. Na zakończenie uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty o odbytym stażu, certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu języka włoskiego na poziomie A1 oraz dokumenty Europass - Mobilność, potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe w czasie stażu. Zarówno powyższe dokumenty jak i zdobyte doświadczenie zawodowe, będą szczególne ważne w momencie ukończenia szkoły, będą szansą na udany start zawodowy.

Opinie uczestników wyjazdu są bardzo pozytywne. Zarówno pod względem zawodowym jak i osobistym, miesięczny pobyt za granicą przyniósł wiele ciekawych doświadczeń:

"...wymiana oleju we Włoszech i w Polsce to ciągle ta sama czynność - ta sama a jednak inna. Na początku zwracano uwagę na wszystko co robię - to czasami "wiązało" ręce. Szybko przekonałem jednak do siebie swojego szefa, poznałem zwyczaje panujące w firmie. Te 4 tygodnie pokazały mi, jak przezwyciężać trudności, nauczyły mnie wiary w siebie i w to, co już potrafię... ",

„…w pracy nabraliśmy dużo doświadczenia i zdobyliśmy wiele nowych umiejętności. Nawiązaliśmy też nowe znajomości. Oprócz tego, że uczyli nas fachu, byli dla nas bardzo życzliwi, pomagali nam kiedy tylko tego potrzebowaliśmy, żartowali z nami, uczyli nas włoskiego, a nam udało się nawet wpoić im kilka polskich słów, spędziliśmy najlepszy miesiąc nauki w szkole...".

Cztery tygodnie upłynęły niepostrzeżenie. Młodzież powróciła do Polski bogatsza o nowe doświadczenia zawodowe, umiejętności językowe, nowe znajomości i niezapomniane wrażenia. Uczniowie długo jeszcze będą wspominać serdecznych, otwartych i towarzyskich Włochów i nigdy nie zapomną smaku włoskiej kawy oraz pizzy.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe