Kalisz: Teraz koła gospodyń wiejskich także w mieście

  • 20.03.2019, 05:30 (aktualizacja 20.03.2019, 18:39)
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Teraz koła gospodyń wiejskich także w mieście
Na skutek zmian administracyjnych, wiele kół gospodyń wiejskich formalnie ma swoje siedziby w miastach.

To efekt włączenia dawnych obszarów wiejskich w aktualne granice miast. Tymczasem w związku z wejściem w życie ustawy z listopada 2018 roku o zasadach ich funkcjonowania, pojawiły się wątpliwości, czy działające na terenach sołectw KGW mogą ubiegać się o przeznaczone dla nich środki. Warto podkreślić, że w bieżącym roku na ich funkcjonowanie przygotowano 40 mln zł.
 

Wychodząc naprzeciw sugestiom zainteresowanych kół, 15 marca posłowie przyjęli nowelizację ustawy o KGW.

- Dzięki nowelizacji przepisów, koła gospodyń wiejskich będą mogły działać nie tylko na wsiach, ale także na terenie sołectw w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców - mówi Jan Mosiński, który wraz z grupą posłów złożył projekt nowelizacji. - Cieszę się, że mogłem wesprzeć prace nad tym projektem poselskim Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

 

Projekt nowelizacji ustawy poparło 215 posłów, przy 137 głosach przeciwnych i 9 wstrzymujących się.

- Listopadowa ustawa nadała kołom gospodyń wiejskich osobowość prawną i umożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej - przypomina Mosiński - Działające na mocy tych przepisów KGW muszą być zarejestrowane w ewidencji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 

Do końca grudnia 2018 r. w ARiMRze zarejestrowanych było nieco ponad 5 tysięcy kół gospodyń wiejskich i to one mogą starać się o dofinansowanie swojej działalności. Przed wprowadzeniem ustawy, jesienią ubiegłego roku, rząd szacował liczebność KGW w Polsce na około 21 tysięcy kół powstałych w ramach kółek rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia, powstałe po 2004 roku.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe