Ostrów: „Herstoria” czyli opowieść o niej

  • 20.03.2019, 05:50
  • Ryszard Binczak
Ostrów: „Herstoria” czyli opowieść o niej
W ostatnich miesiącach uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Szkoła Dziedzictwa. ONA”, w ramach którego przybliżane są historyczne postaci kobiet i ich działalność w procesie odzyskiwania i budowania wolności.

Stworzona przez uczniów kl. II c „herstoria”, czyli „opowieść o niej” była realizowana z wykorzystaniem metody pop-up muzeum, czyli pozamuzealnej formy ekspozycji. Młodzież chciała przybliżyć postać Eleonory Bojdzińskiej – pierwszej dyrektorki liceum, która kierowała szkołą w latach 1920 – 1935. W piątek 1 marca (dzień drzwi otwartych) strych szkoły został zaaranżowany na gabinet dyrektorki, gdzie na biurku znalazły się rzeczy związane z nauczanymi przez nią przedmiotami: globus, mapa historyczna, słowniki języka niemieckiego i francuskiego a także kopie świadectw maturalnych podpisywanych przez Bojdzińską i jej portret. Uczniowie informowali o życiorysie i dokonaniach dyrektorki, m.in. o tym, że była absolwentką paryskiej Sorbony oraz że kilka lat życia spędziła w zakonie (o czym świadczył habit zakonny). Młodzież przeprowadzała quizy, rozdawała ulotki a także robiła zdjęcia w stroju przedwojennej uczennicy. Ekspozycję obejrzało kilkaset młodych osób odwiedzających tego dnia szkołę.

Inspiracją do podjęcia tematu były przypadająca w roku szkolnym 2018/2019 rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ustanowienie roku 2018 przez Sejm RP Rokiem Praw Kobiet oraz zbliżająca się 100 rocznica powstania II Liceum w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem programu „Szkoła Dziedzictwa. ONA” jest Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT z Poznania w partnerstwie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Szkolnym koordynatorem projektu był Karol Marszał.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe