Ostrów: Rzecznik Praw Obywatelskich z wizytą w Ostrowie

  • 14.03.2019, 17:26
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Rzecznik Praw Obywatelskich z wizytą w Ostrowie
Ostrów Wielkopolski odwiedził dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Najpierw w Urzędzie Miejskim spotkał się z prezydent miasta oraz dziennikarzami, a następnie udał się do Forum Synagoga na otwarte spotkanie z mieszkańcami Ostrowa.

Rzecznik Praw Obywatelskich podróżuje po polskich miastach w ramach cyklu „Spotkania Regionalne”, który wprowadził zaraz na początku swojej kadencji. Obecnie to właśnie wielkopolskie miasta stały się celem wizyt Adama Bodnara.

- Staramy się robić to bardzo konsekwentnie. Z jednej strony organizujemy spotkania z mieszkańcami w kilku miastach i miejscowościach danego regionu, z drugiej odwiedzamy znaczące organizacje pozarządowe, te, które chcemy wzmocnić, ponieważ prowadzą interesującą działalność społeczną. Czasem odwiedzamy również szkoły, miejsca znaczące w konkretnym mieście. Jest dla nas bardzo ważne, by zrozumieć, jak funkcjonuje społeczność lokalna. Również po to, by dobre praktyki samorządowe przekazywać w innych miastach – mówi Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wizyty te to także znakomita okazja, by poznać konkretne problemy mieszkańców.

- Nie chodzi o to, by prawić kazania, jak interpretować wolności obywatelskie, tylko raczej o wysłuchanie obywateli i w kontekście odpowiedzi na ich konkretny problem, przybliżyć, co Rzecznik może dla nich zrobić. Jakie są jego możliwości, kiedy może zainterweniować i pomóc – zapewnia Adam Bodnar.

Rzecznik uważa, że o stanie praw człowieka w Polsce nie można dowiadywać się jedynie z otrzymywanych pism, a raczej od konkretnych ludzi, których spotka na swojej drodze. Wizyty w Wielkopolsce rozpoczął wczoraj od Turku i Konina. Dziś, poza Ostrowem, odwiedzi również Wrześnię. Na trasie cyklu znalazły się też: Śrem, Nowy Tomyśl, Szamotuły oraz Poznań.

Po krótkiej konferencji prasowej Rzecznik udał się do Forum Synagoga. Podczas tego spotkania mieszkańcy Ostrowa mogli dowiedzieć się, z jakich możliwości prawnych powinni skorzystać w swojej sprawie. Adamowi Bodnarowi towarzyszyli pracownicy Zespołu Przyjęć Interesantów z biura Rzecznika, których zadaniem było na bieżąco przyjmowanie dokumentów, wyjaśnień, spraw, z którymi oficjalnie do Rzecznika chcieli zwrócić się ostrowianie.

- To znakomita okazja, by spotkać się z mieszkańcami Ostrowa, by posłuchać o ich sprawach, o ich problemach. Jak powiedział mi pan Rzecznik, jest to już jego 172. spotkanie wyjazdowe. Warto więc podkreślić, że jest to jeden z niewielu urzędów centralnych, który tak daleko wychodzi poza swoją siedzibę, poza stolicę – dodaje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe