Powiat Ostrowski: Przywracają chorym wzrok

  • 14.03.2019, 07:12 (aktualizacja 17.03.2019, 10:05)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Przywracają chorym wzrok
Ponad 550 operacji usunięcia zaćmy przeprowadzono w ostrowskim szpitalu od czasu powstania oddziału Okulistycznego Jednego Dnia.

Tymczasem niebawem rozpocznie się generalny remont pomieszczeń.

- Szpital wciąż pozostaje placem budowy. Mocno zawansowany jest remont Oddziału Neurologicznego, a drugim dużym przedsięwzięciem, które się rozpocznie będzie modernizacja okulistyki. Dzielimy się finansowo zadaniami. Neurologia jest na naszych barakach, a remont okulistyki po stronie budżetu szpitala To zadanie jest najlepszym przykładem, że budowa nowego skrzydła uwolniła powierzchnie, w tym przypadku po oddziale intensywnej terapii, które mogą być zagospodarowane na inne usługi. Mieszkańcy długo czekali, ale teraz na miejscu będą mogli mieć wykonaną operację zaćmy – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Koncepcja powstania oddziału zrodziła się w ub. roku. Sam oddział ruszył w końcu lipca, a pierwsze tygodnie poświęcone były na skompletowanie sprzętu oraz zespołu. Obecnie funkcjonuje na wysokim poziomie oraz w pełnym zakresie.

- Ten nowy zakres, w który weszliśmy był przysłowiowym strzałem w ,,10’’. Po pierwsze do tej pory na zabiegi zaćmy pacjenci czekali nawet kilak lat i w innych ośrodkach. Po drugie minister zdrowia zapowiedział, że będą to zabiegi nielimitowane. Jest to dobra informacja dla pacjentów. Nie chcemy poprzestać na leczeniu zaćmy, ale stopniowo rozszerzać usługi tym bardziej, że umowa z NFZ podpisana została na cztery lata – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.

Personel w ostrowskiej stanowi czworo lekarzy specjalistów oraz trzy pielęgniarki plus sekretarka medyczna. Szefem zespołu jest doktor Bartosz Harasimowicz.

– Wykonaliśmy już 550 operacji zaćmy i 100 operacji innych, tzw. drobnych zabiegów okulistycznych dotyczących głównie powiek i powierzchni oka – powiedział dr Harasimowicz.

Atutem okulistyki jednego dnia jest krótki czas pobytu w szpitalu. Po wykonaniu zabiegu pacjent średnio przebywa od 1,5 do 3 godzin i może wrócić do domu. Średni czas oczekiwania na operację wynosi ok. 7-8 tyg. To jeden z powodów, dla których do Ostrowa przejeżdżają pacjenci z nie tylko z południowej Wielkopolski.

Planowane zakończenie remontu oddziału to połowa bieżącego roku.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe