Powiat Ostrowski: Zmarł Edmund Marczak

  • 11.03.2019, 19:10
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Zmarł Edmund Marczak
11 marca 2019 roku w wieku 101 lat zmarł Edmund Marczak z Nowych Skalmierzyc. Niemal przez całe dorosłe życie związany był z orkiestrami dętymi. Za działalność artystyczną na scenie uhonorowany został Laurem Kultury Starosty Ostrowskiego za całokształt.

-To bardzo smutna informacja z Nowych Skalmierzyc. Odszedł od nas człowiek, który większość swego życia spędził grając w orkiestrach, a zaczynał jako młody chłopak w orkiestrze pułkowej. Był równolatkiem niepodległej Rzeczypospolitej i ostatni raz spotkaliśmy się w jego mieszkaniu przed świętem Odzyskania Niepodległości 11 listopada. Mimo problemów zdrowotnych podziwiałem jego sprawność umysłu, świetną pamięć i znajomość wielu faktów - powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

W okresie powojennym E. Marczak był członkiem 10 orkiestr dętych południowej Wielkopolski. Bywały okresy, że grał w dwóch, a nawet trzech orkiestrach jednocześnie. Od 2008 r. z uwagi na wiek ograniczył swoją działalność muzyczną do Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP w Skalmierzycach. Do końca wierny pozostał grze na bębnach.

Wielokrotnie odznaczony, w 2004 r. awansowano go na stopień porucznika. Odznaczony został medalem pamiątkowym „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945’’, uhonorowany tytułem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Otrzymał także wiele medali i odznak za zasługi dla Polski, wojska czy kultury. W 2017 roku z rąk Pawła Rajskiego otrzymał Laur Kultury Powiatu Ostrowskiego. Podczas uroczystej gali niespodziankę przygotowali mu koledzy z orkiestry. Wspólni z nimi zagrał oczywiście na bębnach, a jego występ i odebranie nagrody widownia nagrodziła owacją na stojąco.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe