Powiat Ostrowski: Promocja z Chopinem

  • 12.03.2019, 07:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Promocja z Chopinem
Projekt promujący turystykę wiejską opartą na dziedzictwie kulturowym, kulinarnym i przyrodniczym Antonina zrealizuje gmina Przygodzice. Zakłada on współpracę lokalnych instytucji, przedsiębiorców, samorządów i organizacji pozarządowych.

Celem założenia jest wdrożenie w życie pomysłów na promocję tej miejscowości i stworzenie kompleksowej oferty turystycznej.
- Chcemy promować specyfikę i oryginalność Antonina wkomponowaną w jego atrakcje, krajobraz, a także tradycyjną kuchnię -mówi wójt Krzysztof Rasiak. - Spotkaliśmy się, by opracować wspólny szkielet działań, które spowodują, że wizerunkowo Antonin zyska, a poszczególne oferty miejscowych firm i instytucji będą się tutaj uzupełniały. Liczę, że uda nam się stworzyć pewną ofertę całościową i katalog dobrych praktyk w turystyce wiejskiej. 
Jak zaznacza wójt, działania te mają także pomóc Antoninowi w aplikowaniu do Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce. Sieć w odniesieniu ogólnopolskim ma stworzyć listę wsi, które byłyby miejscami atrakcyjnymi dla turystów zainteresowanych życiem wiejskim, historią danych rejonów, czy tym, jak żyło się lub żyje obecnie mieszkańcom.
Planowane w tym roku przez gminę rewitalizacje: schroniska młodzieżowego w położonym po sąsiedzku Ludwikowie oraz stacji PKP w Antoninie i inwestycje w ośrodku "Lido", mają istotnie przyczynić się do budowania marki turystycznej Antonina.
O wspólnych zamierzeniach dyskutowali w środę w sali wiejskiej w Antoninie: wójt Krzysztof Rasiak, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu - Dariusz Grodziński, kierownik pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie - Anna Kubiak, sołtys Ludwikowa, radna Ludwikowa i Antonina - Iwona Król, reprezentujące ośrodek "Lido" - Wiesława i Marlena Mucha, właściciel Restauracji i Pensjonatu "Lido" Adam Kowalski, prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska z Przygodzic - Beata Pichet, członkowie Rady Sołeckiej wsi Antonin: Paweł Sołtysiak, Damian Talaga, zastępca sołtysa - Roman Bladziak oraz zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Antonin - Tomasz Rychlik.
Przyczynkiem do spotkania w Antoninie była wyjazdowa konferencja „Pomysł na wieś - Sieć Najciekawszych Wsi", w której uczestniczył Dariusz Piechowiak z Urzędu Gminy Przygodzice. On też zapoznał uczestników zebrania z procesem powstawania Sieci Najciekawszych Wsi, który trwa już od 2015 r.
Perłą wielkopolskiego Antonina jest Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów - miejsce odbywającego się w nim Międzynarodowego Festiwalu "Chopin w barwach jesieni. Festiwal upamiętnia wizyty Fryderyka Chopina w antonińskim majątku księcia Antoniego Henryka Radziwiłła. Chopin przebywał w Antoninie dwukrotnie w latach 1827 i 1829, grał i dawał lekcje księżniczce Wandzie Radziwiłłównie. Tu powstały Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Pobyt kompozytora w Antoninie przypomina także salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazami i litografiami oraz odlew dłoni Fryderyka Chopina przechowywany w pałacu.
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie "Antonin" oraz Centrum Kultury i Sztuki. Jednym z mecenasów tego wydarzenia jest gmina Przygodzice.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe