Kalisz: Ponad pół miliona złotych na remont zabytków

  • 11.03.2019, 06:00
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Ponad pół miliona złotych na remont zabytków
Miasto dofinansuje remont kaliskich zabytków objętych ochroną konserwatorską, posiadających indywidualny wpis do rejestru. Na ten cel, w 2019 roku, zostanie przeznaczonych łącznie 550 tys. złotych.

Dzięki wsparciu finansowemu, jakie właściciele lub zarządcy obiektów otrzymają z budżetu Kalisza, możliwe będzie wykonanie niezbędnych prac w ten sposób, by zostały zachowanie zabytkowe wartości budynków. Uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i przeprowadzenie robót budowlanych w obiektach wpisanych do rejestru zabytków, jednogłośnie podjęli kaliscy radni podczas sesji.

Opieka nad dziedzictwem kulturowym Kalisza jest zadaniem własnym samorządu. Do prezydenta Kalisza wpłynęło 11 wniosków o udzielenie dotacji z budżetu na 2019 r., 9 z nich spełniło wymogi formalne.

 

Kwota 550 tys. złotych została więc podzielona w następujący sposób: do 100.000 zł dla Rzymskokatolickiej Parafii Ordynariatu Polowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu, przy ul. Kolegialnej 2 na kontynuację prac przy remoncie dachu kościoła (nawa boczna i wieżyczka od strony południowej); do 80.000 zł dla Parafii Katedralnej pw. św. Mikołaja w Kaliszu, przy ul. Kanonicka 5 na prace konserwatorskie i restauratorskie elewacji nawy bocznej południowej; do 20.000 zł Parafii Rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu, przy ul. Wrocławskiej 209 na rewaloryzację zabytkowego terenu zielonego w otoczeniu Kaplicy Ordęgów, obok kaplicy św. Barbary przy ul. Szczypiornickiej 70 w Kaliszu w zakresie przebudowy nawierzchni alejek wokół kaplicy (drugi etap); do 115.000 zł dla Bogumiła Łączyńskiego na roboty budowlane przy późnobarokowym dworze w Sulisławicach, przy ul. Romańskiej 146 w Kaliszu w zakresie naprawy murów przyziemia (fundamentów), wykopów fundamentowych, ław i płyt fundamentowych oraz remontu ścian piwnic; do 40.000 zł dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Gotarda w Kaliszu, przy ul. Kordeckiego 3 na prace konserwatorsko-restauratorskie we wnętrzu kościoła filialnego św. Wojciecha na Zawodziu związane z konserwacją ścian i stropu nawy i chóru muzycznego wraz z polichromią oraz konserwacją drzwi wejściowych do kościoła; do 45.000 zł dla Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu, przy ul. Niecałej 10 na wykonanie dokumentacji projektowej remontu i konserwacji wewnętrznej strony parkanu cmentarza ewangelicko-augsburskiego (na odcinku wzdłuż ul. Harcerskiej i Górnośląskiej); do 40.000 zł dla Domu Zakonnego Towarzystwa Jezusowego w Kaliszu, przy ul. Stawiszyńskiej 3 na prace remontowokonserwatorskie kruchty zachodniej z korytarzem i przedsionkiem przy kościele Nawiedzenia NMP (pobernardyńskim) w zakresie naprawy wewnętrznych murów, tynków wewnętrznych wraz z malowaniem; do 20.000 zł dla Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Domu Zakonnego w Kaliszu, przy ul. Śródmiejskiej 43 na prace konserwatorskie i restauratorskie barokowego drewnianego krucyfiksu w krużgankach klasztornych zespołu poreformackiego; do 90.000 zł dla KALISZ OFFICE PARK sp. z o.o. na prace remontowo-konserwatorskie we wnętrzu zabytkowej kamienicy przy al. Wolności 19 w Kaliszu w zakresie rekonstrukcji stolarki drzwiowej zewnętrznej, rewitalizacji bram wjazdowych oraz renowacji drewnianych elementów wystroju klatki schodowej.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe