Kalisz: A-Kumulacje sztuki

  • 07.03.2019, 07:00
  • Ryszard Binczak
Kalisz: A-Kumulacje sztuki
Monika Julia Kubiak za pracę "Narodziny idei" 2018 została laureatką Nagrody Prezydenta Miasta tegorocznych A-Kumulacji.

Podczas gali podsumowano drugą edycję Kaliskiego Biennale Sztuki, wręczono nagrody laureatom. W wydarzeniu uczestniczyli Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza, który objął patronat nad projektem oraz wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

„A-Kumulacje 2017, Kaliskie Biennale Sztuki” - inicjatywa Galerii im. Jana Tarasina - mają integrować artystów związanych z Kaliszem, prezentować najnowsze tendencje i kierunki w sztukach wizualnych.

- Społeczny wymiar sztuki wydaje się dzisiaj niezwykle istotny ponieważ jest narzędziem szybkiego reagowania na zachodzące w świecie zmiany i wymaga czynnego uczestnictwa. Dlatego też zgodnie z odważną, interwencyjną koncepcją kuratorską tegoroczna edycja została dedykowana młodym artystom i pytaniu o ich udział w budowaniu pola sztuki współczesnej w naszym mieście – powiedziała dr Joanna Dudek, dyrektorka Galerii. - Wybór kuratora, a więc zaproszenie Przemka Sowińskiego, artysty, który w Kaliszu studiował i zna środowisko, kilka lat spędził w Londynie a aktualnie prowadzi Galerie Łęctwo w Poznaniu i kuratoruje wystawy w Polsce - wydawało się najlepszym rozwiązaniem.

Projekt miał charakter multimedialny: wystawom towarzyszyły projekcie filmów, warsztaty, wykłady. Prace zgłoszone przez artystów zostały poddane ocenie jury. Nagrodę główną przyznano Annie Palusińskiej za tryptyk fotograficzny:„Niemiejsce, Niemiejsce 2, Niemiejsce 3, 2018. Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymała Monika Julia Kubiak za pracę "Narodziny idei" 2018.

- Cieszę się, że mogę wręczyć to wyróżnienie, spotkać się z artystami zaproszonymi do prestiżowego projektu, jakim są A-Kumulacje, pogratulować wszystkim laureatom oraz organizatorom tego wydarzenia. Kaliskie Biennale Sztuki to inicjatywa Galerii im. Jana Tarasina. A-Kumulacje mają integrować artystów związanych z naszym miastem, prezentować najnowsze tendencje i kierunki w sztukach wizualnych. Zadanie to udaje się realizować na wysokim poziomie i - co równie ważne – w serdecznej, partnerskiej atmosferze, której towarzyszą dyskusje i spory niejednokrotnie owocujące narodzinami nowych, twórczych idei. Jeszcze raz serdecznie gratuluję! - powiedział prezydent Krystian Kinastowski, który wręczył nagrodę Monice Kubiak.

Nagrodę Dziekana WPA UAM wręczono Doiminice Pinczak, nagrodę publiczności – Michałowi Mące.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe