Kalisz: Stawki za usunięcie wraków

  • 07.03.2019, 06:30
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Stawki za usunięcie wraków
Porzucone na terenie miasta pojazdy szpecą Kalisz, zajmują miejsca parkingowe i niejednokrotnie stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym.

Rada Miasta Kalisza uchwaliła jednogłośnie wysokości opłat za usunięcie pojazdów z drogi i ich pozostawienie na strzeżonym parkingu. Mają one także zastosowanie dla samochodów, często w fatalnym stanie technicznym, które kierowcy porzucili na dłuższy okres na ulicach, parkingach, na działkach będących w zarządzie spółdzielni i wspólnot.

Szacuje się, że na terenie Kalisza pozostawionych jest około stu aut wyglądających na takie, które są niesprawne lub miesiące w ogóle nie były użytkowane, a zajmują miejsca parkingowe. W najbliższym czasie podjęte zostaną działania, aby takie pojazdy usunąć. Wszystko oparte jest o wieloetapową procedurę.

- Na początku chcemy ustalić właścicieli takich pojazdów i poinformować ich, że samochód ma zostać usunięty. Liczymy na to, że kierowcy sami zabiorą swoje auta, unikając tym samym kosztów. Jeśli jednak to nie poskutkuje, będziemy musieli odholować taki pojazd na parking strzeżony. Na koszt właściciela – tłumaczy Marcin Stefankiewicz, naczelnik Wydziału Prewencji Straży Miejskiej Kalisza. - Jednocześnie apelujemy do właścicieli, aby przed interwencją służb porządkowych usunęli swoje niesprawne lub porzucone samochody. Koszty, jakie będą musieli ponieść za odholowanie ich pojazdów, będą bowiem dość wysokie.

Porzucone pojazdy, to w wypadku Kalisza najczęściej samochody osobowe o masie całkowitej do 3,5 tony.

- Maksymalna stawka za odholowanie takiego auta to 494 złote. Dodatkowo dochodzi koszt przechowania go na parkingu strzeżonym, maksymalnie 41 złotych za każdy dzień. Są to więc dość znaczne sumy – mówi Krzysztof Gałka z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Przypadki, w których pojazdy są usuwane na koszt właściciela, określa ustawodawca. Dzieje się tak m.in. jeśli samochód zostaje pozostawiony w zabronionym miejscu i stwarza niebezpieczeństwo lub utrudnia ruch, właściciel nie ma dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC albo auto pozostawiono bez tablic rejestracyjnych.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe