Kalisz: Zadbana Baszta Dorotka

  • 04.03.2019, 08:00
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Zadbana Baszta Dorotka
Kaliska Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu zgłosiła Basztę Dorotkę wraz z fragmentem muru miejskiego, stanowiącą własność miasta Kalisza - na konkurs „Zabytek Zadbany” ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”.

Ten prestiżowy tytuł przyznawany jest obiektom ujętym w rejestrze i ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.

Zabytkowa baszta Dorotka wraz z przyległym fragmentem średniowiecznych murów obronnych miasta Kalisza zaadaptowana została na Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz ekspozycję multimedialną: Lokacja Miasta, w ramach projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego „Szlak Piastowski” zrealizowanego przy współudziale środków finansowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020, którego koordynatorem była Wielkopolska Organizacja Turystyczna i udostępniona została dla zwiedzających w grudniu 2018 roku.

W Kaliszu gościli przedstawiciele Oddziału NID w Poznaniu – na czele z kierownik Teresą Palacz, którzy uczestniczą w procesie konkursowej weryfikacji zgłoszonych na konkurs zabytków z terenu województwa wielkopolskiego. Goście mieli okazję na miejscu stwierdzić w jaki sposób z poszanowaniem materii zabytku wykonane zostały prace konserwatorskie oraz adaptacyjne baszty z fragmentem muru obronnego i otoczenia. Zapoznali się także z ekspozycją multimedialną we wnętrzu obiektu.

Ogłoszenie listy nominowanych zabytków nastąpi do 31 marca 2019. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, wraz z wręczeniem nagród, odbywa się podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w kwietniu.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe