Ostrów: Ostrów wzorem jak walczyć z cenami energii…

  • 28.02.2019, 18:06 (aktualizacja 02.03.2019, 18:36)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrów wzorem jak walczyć z cenami energii…
Projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego realizowany przez Centrum Rozwoju Komunalnego zaprezentowany został podczas ogólnopolskiej konferencji „Energia dla samorządu” jako przykład, jak bronić miasto przed wzrostem cen energii.

Konferencja odbyła się podwarszawskim Piastowie, 26 lutego, i była spotkaniem przedstawicieli samorządów oraz branżowych specjalistów i ekspertów z całej Polski. Ostrowski projekt przedstawił Mateusz Nycek – przedstawiciel Centrum Rozwoju Komunalnego i współtwórca ORE, a jednocześnie radny miejski i wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Miejskiej. Właśnie spójność działań całej sfery samorządowo-komunalnej, a także aktywne włączenie wielu lokalnych przedsiębiorców spotkały się z dużym uznaniem uczestników konferencji.

Zainteresowanie wzbudził również ostrowski model zarządzania gospodarką komunalną w formie holdingu, bowiem – jak wskazywali przedstawiciele innych samorządów – rozproszenie działalności i indywidualne funkcjonowanie spółek komunalnych niesie wiele problemów i negatywnych skutków.

- W tym świetle mocno podkreślono wartość naszego strategicznego i programowego założenia, że „miasto jest całością” – wskazuje Mateusz Nycek.

Uczestnicy konferencji wskazywali, że Ostrów Wielkopolski jest wzorem aktywnych działań w dziedzinie lokalnej energetyki, który inspiruje inne miasta do naśladowania. Prelegenci zwracali uwagę, że wprowadzone regulacje rządowe nie zatrzymały w pełni zjawiska rosnących cen energii, a wyższe rachunki i faktury za prąd trafiają do mieszkańców i przedsiębiorców.

Gospodarz konferencji Burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski podkreślił, że w obecnych realiach warto szukać odpowiedzi na pytanie, jak samorząd może bronić się przed wzrostem cen energii. Zdaniem przedstawicieli miast i gmin lokalne bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie w obliczu podwyżek cen i niepewności na rynku energii elektrycznej, stało się jednym z najważniejszych wyznań nowej kadencji samorządu.

Uczestnicy konferencji zgodnie zauważyli, że Ostrów Wielkopolski przewidział to zjawisko i z rocznym wyprzedzeniem podjął własną inicjatywę stając się pionierem w dziedzinie lokalnej energetyki.

- Dzięki temu, że już w lutym 2018 r. odważnie rozpoczęliśmy ostrowską ofensywę energetyczną jesteśmy rok dalej, rok do przodu, i pierwsi przedsiębiorcy oraz mieszkańcy będą mieć szansę skorzystać z tańszej miejskiej „zielonej” energii elektrycznej już na początku przyszłego 2020 roku – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Kontynuacją ogólnopolskiej konferencji będą zaplanowane już wizyty w Ostrowie Wielkopolskim przedstawicieli innych samorządów, które chcą wzorować się na wdrażanych w naszym mieście rozwiązaniach.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe