Ostrów: Maciej Klósak pierwszym ostrowianinem w Explorers Club

  • 28.02.2019, 09:00
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Maciej Klósak pierwszym ostrowianinem w Explorers Club
Decyzją Rady Dyrektorów amerykańskiego Explorers Club Maciej Klósak został przyjęty w poczet członków ze statusem "Fellow", czyli najwyższą formą członkostwa. Jest pierszym ostrowianinem w historii w tym gronie.

Explorers Club powstał w 1905 roku i dziś uznaje się go za najbardziej prestiżowy na świecie związek podróżników i odkrywców. Klub liczy jedynie 3000 członków z około 60 krajów. Siedziba centrali znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. Do Klubu nie można się zapisać, trzeba być wybranym przez Radę Dyrektorów spośród zaproszonych i zarekomendowanych kandydatów.

Do Klubu należeli m.in. Roald Amundsen - zdobywca bieguna południowego, Edmung Hillary -pierwszy zdobywca Mount Everestu, Charles Lindbergh, który jako pierwszy człowiek przeleciał samolotem Atlantyk, Neil Amstrong - pierwszy człowiek na Księżycu, Thor Heyerdahl - znany z wypraw na Wyspe Wielkanocną. Pierwszym Polakiem w Klubie był Henryk Arctowski. Wśród obecnych członków można znaleźć takie osoby jak reżyser James Cameron, Jeff Bezos - szef Amazona i najbogatszy człowiek świata, Elon Musk - dyrektor generalny Tesli i Space X. Honorowym członkiem jest m.in. Książę Filip - mąż Królowej Elżbiety II czy himalaista Rainhold Messner.

Spośród około czterdziestu Polaków należących do Explorers Club'u można wymienić m.in. Elżbietę Dzikowską, Krzysztofa Wielickiego, Monikę Rogozińską czy Marka Kamińskiego.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe