Aglomeracja: Profilaktyka antyrakowa Muszkieterów

  • 28.02.2019, 06:00
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: Profilaktyka antyrakowa Muszkieterów
Akcja „Muszkieterowie dla Polek” organizowana przez Grupę Muszkieterów już od 12 lat promuje profilaktykę raka piersi wśród kobiet. W ramach tej kampanii, z badań profilaktycznych w 2018 roku skorzystało 2979 mieszkanek województwa wielkopolskiego. Wśród 252 z nich wykryto zmianę łagodną, natomiast 114 kobiet zostało skierowanych na dodatkowe, także bezpłatne badania w ramach diagnostyki pogłębionej.

Nowotwory złośliwe to druga, najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce – wynika z raportu „Dostępność i efekty leczenia nowotworów” opublikowanego przez Narodową Izbę Kontroli w Polsce. Z powodu choroby nowotworowej w 2015 roku zmarło ponad 27 proc. mężczyzn i blisko 24 proc. kobiet. Z danych opracowanych przez Krajowy Rejestr Nowotworów wynika również, że ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem, a niemal połowa zachorowań jest diagnozowana między 50. a 69. rokiem życia.

– W ubiegłym roku na parkingach sklepów Intermarché i Bricomarché, 2979 mieszkanek województwa wielkopolskiego w wieku 50-69 lat wzięło udział w bezpłatnych badaniach mammograficznych refundowanych przez NFZ – mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Dyrektor ds. Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów i dodaje – Widząc jak wiele kobiet decyduje się na udział w organizowanych przez nas badaniach profilaktycznych możemy śmiało powiedzieć, że akcja przynosi zamierzony efekt. To oznacza, że każdego roku zwiększa się świadomość Polek na temat tego, jak ważna dla naszego zdrowia jest profilaktyka.

Kobiety mieszkające w województwie lubuskim mogły skorzystać z bezpłatnych badań w 23 miejscowościach m.in. Chodzieży, Gostyniu, Grodzisku Wielkopolskim, Jarocinie, Kępnie, Koninie, Kościanie, Krotoszynie, Międzychodzie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Rawiczu, Skórzewie, Słupcy, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Turku, Wągrowcu, Wolsztynie, Wrześni i Zbąszyniu. Akcja „Muszkieterowie dla Polek” trwała tam łącznie 59 dni, w trakcie których aktywną działalność prowadziło 76 punktów diagnostycznych.

Badania mammograficzne w ramach akcji „Muszkieterowie dla Polek” prowadzone są we współpracy z Niepublicznym Specjalistycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Diagnostyk” z Zielonej Góry. W 2019 roku Grupa Muszkieterów ruszyła z 12. edycją akcji promującej profilaktykę zdrowotną wśród kobiet. Tak jak w poprzednich latach, z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać mieszkanki 3 województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe