Ostrów: Ostrowski projekt CRK w najlepszej trójce Smart City 2018 w Polsce!

  • 20.02.2019, 11:22 (aktualizacja 22.02.2019, 17:23)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrowski projekt CRK w najlepszej trójce Smart City 2018 w Polsce!
Projekt "Zielona energia w czerwonych autobusach" realizowany przez Grupę Kapitałową Centrum Rozwoju Komunalnego znalazł się wśród trzech najlepszych rozwiązań roku 2018 w ogólnopolskim konkursie Smart City Expert.

W głosowaniu Internautów Ostrów Wielkopolski zajął trzecie miejsce. Wcześniej czytelnicy branżowego portalu nominowali ostrowski projekt do grona 5 czołowych rozwiązań Smart City w całej Polsce.

- Krajowe podium to kolejne potwierdzenie, że Ostrów Wielkopolski rzeczywiście staje się miastem nowoczesnej gospodarki komunalnej i bardzo pozytywne wyróżnienie naszych działań. Ma ono tym większe znaczenie, że dokonali go eksperci i internauci z całej Polski - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wdrożony w naszym mieście system ekologicznej elektromobilności polegający na ładowaniu miejskich autobusów elektrycznych własną miejską „zieloną” energią jest pierwszym i do tej pory jedynym tego rodzaju innowacyjnym rozwiązaniem w kraju.
- Już pierwszy rok funkcjonowania systemu przyniósł konkretne oszczędności finansowe sięgające pół miliona złotych. Ponadto ważny jest również pozytywny efekt ekologiczny - wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

Realizacja projektu w 2018 roku objęła włączenie infrastruktury własnej produkcji "zielonej" energii do projektu elektromobilności w ramach współpracy spółek komunalnych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego: Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego i Miejskiego Zakładu Komunikacji. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, jako wytwórca ekologicznej energii m.in. z biomasy drzewnej, w ramach przedsięwzięcia wykonał własną sieć dystrybucji „zielonej” energii do bazy miejskich autobusów w Miejskim Zakładzie Komunikacji. Tam z kolei powstały stacje ładowania „elektryków” ekologiczną energią.
– Pozytywne efekty tej innowacji potwierdzają kluczowe znaczenie spójności działań w sektorze komunalnym i całej gospodarce miejskiej - zaznacza Mateusz Nycek z ostrowskiego CRK.

Projekt "Zielona energia w czerwonych autobusach" jest pierwszym już zrealizowanym elementem Ostrowskiego Rynku Energetycznego. Kolejnym pionierskim przedsięwzięciem planowanym na 2019 rok jest budowa pierwszego odcinka sieci miejskiej "zielonej" energii dostępnej bezpośrednio dla mieszkańców i przedsiębiorców.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe