Ostrów: Antysmogowy dron w akcji

  • 19.02.2019, 16:35
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Antysmogowy dron w akcji
18 i 19 lutego nad ostrowskimi kominami pojawił się dron, który analizował skład chemiczny dymu wydobywającego się z domów w osiedlu Pruślin oraz Parcele Zacharzewskie. Wszystko za sprawą testów, które wraz z gliwicka firmą Flytronic przeprowadziła ostrowska straż miejska oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

Ostrów Wielkopolski walczy ze smogiem od kilku lat, a miejskie działania prowadzone są na szeroka skalę. Wciąż pojawiają się nowe pomysły na poprawę jakości ostrowskiego powietrza. Kolejnym jest dron sprawdzający bezpośrednio nad kominem, czym mieszkańcy palą w swoich piecach.
- Walka o czyste powietrze jest trudna, dlatego wciąż poszukujemy rozwiązań, które mogłyby poprawić jego obecny stan. Dron analizuje skład chemiczny dymu, a strażnicy mają dzięki temu pewność, co zostało wrzucone do pieca – tłumaczy Eliza Dembna, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Już w pierwszych godzinach testowych lotów dron „namierzył” nieruchomość, w której palono plastikiem, a strażnicy miejscy wystawili jej właścicielowi mandat.
- Przez ostatnie dwa dni dron dokonywał pomiarów – to kilkadziesiąt domów w rejonie ulicy Krotoszyńskiej i kolejne tyle w rejonie Grabowskiej. Sprzęt jest bardzo skuteczny, jednak należy pamiętać, że nie każdy dymiący komin oznacza, że właściciel posesji pali odpadami i niedozwolonymi substancjami. Wiele pomiarów kominów, z których wydobywał się dym nie wskazywało takich substancji – wyjaśnia Eliza Dembna. 
Dron umożliwia prowadzenie pomiaru pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji, np. plastikowych butelek czy reklamówek. Czujniki określają również poziom etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5. Przed rozpoczęciem testowych lotów strażnicy miejscy przeszli krótkie szkolenie prowadzone przez pracowników firmy Flytronic, która jest pionierem bezzałogowych systemów latających na rynku krajowym.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stefan
Stefan 20.02.2019, 10:20
NIECH LEPIEJ ZACZNĄ BADAĆ DRONEM SMRÓD NA ULICY WODNEJ , SKAD SIE UNOSI SMRÓD ŚMIERDŻĄCEGO OLEJU ALBO WOSKU. TRUDNO POWIEDZIEĆ CO TO JEST ,PRAWDOPODOBNIE TEN SMRÓD CHEMII WCHODZI DO MIESZKAŃ I BLOKÓW ,ALBO OD FABRYKI SKELEJEK ALBO OD MAHLLE, BO WIECEJ ZAKŁADÓW W TYM REJONIE NIE MA. WIELKI CZAS SIE TYM ZAJĄĆ.

Pozostałe