Powiat Kaliski: Delegacja z rejonu Kamienka odwiedziła powiat

  • 13.02.2019, 07:02
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Delegacja z rejonu Kamienka odwiedziła powiat
Czteroosobowa delegacja z rejonu Kamienka w Naddniestrzu, przebywała w powiecie kaliskim.

Na zaproszenie starosty kaliskiego Krzysztofa Nosala, z dalekiego Naddniestrza przybyli m.in.: mer miasta i rejonu Kamienka Władimir Bychkov, radny powiatu Kamienka Anatalij Serdun i dyrektor Przedsiębiorstwa Utrzymania Dróg Oleg Kinisnichan. Podczas trwającego 4 dni pobytu, goście odwiedzili urzędy gminne, gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa mające swoje siedziby na terenie powiatu.

Zamieszkiwany przez 27 tysięcy osób rejon Kamienka mieści się w Naddniestrzu, w Mołdawii, a jego siedziba administracyjna znajduje się w położonym nad Dniestrem mieście Kamienka. Na tym obszarze mieszka bardzo duży odsetek ludności polskiej. Jest to ściśle związane z faktem, że kiedyś, przed zaborami, przez Naddniestrze przebiegała południowo-wschodnia granica Polski. Mimo upływu wielu lat, wciąż kulywowane są tam tradycje polskości.

Powiat kaliski podpisał porozumienie o współpracy z rejonem Kamienka pod koniec lipa zeszłego roku. Do Naddniestrza udała się wówczas delegacja samorządowców z powiatu, na czele ze starostą Krzysztofem Nosalem. Porozumienie podpisane z mołdawskimi władzami samorządowymi obejmuje m.in.: wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządu i gospodarki, a także w sferze rolnictwa, ogrodnictwa i sadownictwa. Wspólne działania mają również na celu doprowadzenie do związania kontaktów pomiędzy szkołami z terenu powiatu kaliskiego i rejonu Kamienka, w tym umożliwienie wymiany młodzieży szkolnej. Samorządy chcą wspólnie propagować turystykę i przedsięwzięcia z nią związane, a także prowadzić wymianę kulturalną m.in. dzieci, młodzieży i zespołów ludowych.

Tym razem, do powiatu kaliskiego przyjechali przedstawiciele władz rejonu Kamienka, w Naddniestrzu (Mołdawia). Wizyta upłynęła i pod znakiem wielu wizyt. Te rozpoczęły się od gminy Ceków-Kolonia, na której terenie znajduje się kilka firm produkujących m.in. metalowe pojemniki magazynowe. To bardzo interesowało gości z Mołdawii, bo na ich terenie, w Rybnicy, działa prężnie działający zakład produkujący wyroby hutnicze. Następnie, goście z Naddniestrza przenieśli się do gminy Blizanów, w której zwiedzili specjalizujące się w produkcji rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych gospodarstwo ogrodnicze Marka Wąsiewicza "Rozsadnik". Delegacja z Mołdawii udała się także do Hurtowni Rolno-Ogrodniczej JANIAK, której pracownicy fachowo wyjaśniali zagadnienia związane z oferowanymi produktami, a także przekazali do wypróbowania naszym gościom nasiona warzyw. Goście interesowali się problematyką związaną z unieszkodliwianiem odpadów komunalnych. Dlatego, kolejnym punktem wizyty był Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw".

MM

Fot. Michał Marszałkowski

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe