Powiat Ostrowski: Jubileusz na głosy

  • 12.02.2019, 08:30
  • Ryszard Binczak
 Powiat Ostrowski: Jubileusz na głosy
Śpiewającemu Kołu Gospodyń Wiejskich ,,Baryczanki" z Przygodzic stuknęło pięćdziesiąt pięć lat. Swój jubileusz gosposie wyprawiły w zmodernizowanym właśnie ośrodku kultury, który jest m.in. siedzibą koła. Przy tej okazji dały one wokalny popis.

- Mamy dwudziesty pierwszy wiek, a Koła Gospodyń jak były, tak są i będą nadal - mówiła w Przygodzicach podczas jubileuszu 55-lecia miejscowego KGW Irena Frąszczak - prezes Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich ,,Gospodyni". 
Zaznaczyła, że wierzy w to, że te organizacje będą trwały po to, żeby wychowywać przyszłe pokolenia, aby pamiętały one o tym, skąd jesteśmy, gdzie wyrośliśmy i co zawdzięczamy wielu działaczkom, które angażują się w sprawy społeczne w swoich małych miejscowościach.
KGW w Przygodzicach powstało w listopadzie 1963 roku. Jego założycielką i jednocześnie pierwszą przewodniczącą była do 1974 roku Halina Grzesiek-Kokoszka. Koło liczyło wówczas 16 członkiń. W miarę upływu lat rosło w siłę. Obecnie zrzesza 75 osób, a przewodniczy mu Janina Jarych. Organizacją kierowały jeszcze: Wanda Walczak (1974 r.), Janina Kurzawa (1974-1981), Michalina Nędzyńska (1981-1984), Aleksandra Rasiak (1985-1999) i Marta Rzekiecka (2000-2012).
W 2000 roku pod przewodnictwem Marty Rzekieckiej przy KGW w Przygodzicach powstał zespół śpiewaczy „Przygodzanki" - dzisiejsze ,,Baryczanki". Od początku kieruje nim Leszek Łuczak. Śpiewające gosposie podbiły serca licznych fanów. Zespół nagradzano w wielu konkursach, wyróżniono „Laurem Kultury" starosty powiatu ostrowskiego i statuetką wójta za pracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy Przygodzice.
- Jestem przekonany, że nasze jubilatki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa - przyznaje wójt Krzysztof Rasiak. - Jedno jest pewne, ta organizacja nadal wnosi wiele wysiłku i pracy w życie publiczne, w piękny sposób łącząc rolę mamy, babci, ale też dbałość o tradycję, o kuchnię, o strój, wiarę, folklor, lokalne obyczaje. 
O tym, że KGW, to piękna karta historii, która łączy pokolenia - mówi z kolei przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice Janina Wojtasiak. 
- Serdecznie dziękujemy za to łączenie pokoleń. Proszę przyjąć życzenia na kolejne lata, aby były jak najlepsze, bo to co robicie drogie Panie, czynicie z pasją, wzbogacając jednocześnie naszą kulturę.
Według znowelizowanej w 2018 r. ustawy o kołach gospodyń nadającej im status osobowości prawnej, członkiem koła gospodyń wiejskich może być każda osoba, która ukończyła lat 18 i której miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła. Jednocześnie ustawa stanowi, iż za zgodą przedstawicieli ustawowych w działalności koła gospodyń wiejskich mogą brać także udział osoby, które ukończyły lat 13. Osoby te mogą również tworzyć młodzieżowe i dziecięce organizacje wspomagające realizację celów koła. Nadzór nad działalnością koła sprawuje Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Koła mogą prowadzić działalność m.in. społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich, wspierać przedsiębiorczość kobiet, rozwijać kulturę ludową. Ponadto ustawa daje osobowość prawną kołom, co pozwoli im korzystać z pieniędzy unijnych czy z dotacji celowych z budżetu państwa.
Koła gospodyń wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych w Polsce. Obecnie jest około 21 tys. kół powstałych w ramach kółek rolniczych i kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia. Według resortu organizacje te skupiają ponad milion osób.
Uroczystość w przygodzickim GOK poprzedziła okolicznościowa msza święta. Uczestniczyli w niej mieszkańcy, nauczyciele, samorządowcy i delegatki KGW z całej gminy.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe