Kalisz: Informacja przestrzenna – wchodzimy na wyższy pułap

  • 08.02.2019, 08:52
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Informacja przestrzenna – wchodzimy na wyższy pułap
Miasto Kalisz rozpoczyna realizację projektu po nazwą „Regionalna Zintegrowana Infrastruktura Informacji Przestrzennej Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej”. Unikatowe w skali województwa przedsięwzięcie ma zadanie połączyć jak najwięcej danych ze wszystkich urzędów i umieścić je na odpowiednio przygotowanych mapach internetowych, czyli geoportalach. Podpisana została umowa z wykonawcą. Przewidywany czas zakończenia prac to I kwartał 2020 roku.

W imieniu Zamawiającego - Miasta Kalisza, będącego Liderem Projektu, umowę sygnował Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza, a w imieniu Wykonawcy - firmy OPEGIEKA Elbląg, Sławomir Świderski, wiceprezes zarządu.

Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej (w skrócie RZIIP AKO) to unikatowy w skali województwa wielkopolskiego projekt, realizowany na zasadzie partnerskiej współpracy 23 jednostek samorządu terytorialnego z obszaru Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, gdzie Miasto Kalisz występuje w charakterze Lidera Projektu.

Projekt ma za zadanie połączyć jak najwięcej danych ze wszystkich urzędów i umieścić je na odpowiednio przygotowanych mapach internetowych, czyli geoportalach, ale nie tylko.

- RZIIP AKO jako System Informacji Przestrzennej, integrować będzie w sobie wiele dziedzin z zakresu: geodezji, urbanistyki, budownictwa, geografii, administracji, ochrony środowiska, informatyki, ekonomii, statystyki i wielu innych zbiorów danych, znajdujących się w zasobach urzędów jednostek powiatowych, miejskich gminnych. Przewiduje również opracowanie map akustycznych dla Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, czy też ewidencji dróg i mostów. RZIIP AKO ma być odpowiedzią na wyzwania dnia dzisiejszego w zakresie udostępniania i jawności danych. Umożliwić szybki i powszechny dostępu do ogromnej ilości danych będących w zasobach m.in. miejskich, gminnych czy powiatowych, dzięki zastosowaniu technologii GIS – informuje Paweł Luciński z Wydziału Geodezji i Kartografii zajmujący się Systemem Informacji Przestrzennej.

 

Do kogo skierowany jest projekt?

Właściwie do wszystkich. Przede wszystkim mieszkańców aglomeracji, ale też innych zainteresowanych, urzędników, inwestorów. Powiązanie danych z różnych systemów informatycznych z całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, a następnie udostępnienie ich w sposób czytelny pozwoli na zapoznawanie się z informacją bez wychodzenia z domu. Prezentacja m.in. danych geodezyjnych, planów zagospodarowania terenu, terenów inwestycyjnych, map tematycznych, zdarzeń (np. pożarów) odpowiadać ma podstawowej idei – otwartości danych i powszechnemu dostępowi do nich.

Po co to robimy?

By zaoszczędzić czas i pieniądze. Przeniesienie danych do postaci cyfrowej pozwoli na łatwiejsze ich odszukiwanie i weryfikowanie. Powiązanie z różnymi systemami (np. dane geodezyjne z ogłoszeniami o sprzedaży terenów pod inwestycje) skróci czas potrzebny do przetwarzania i analizowania danych. Udostępnienie większości danych umożliwi zmniejszenie zapytań o dostęp do informacji publicznej. Zaoszczędzi to czas i pieniądze użytkownikom systemu, poprzez ograniczenie wizyt w urzędach.

Celem projektu jest również wzrost poziomu wykorzystania technologii informatyczno-komunikacyjnych w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego (JST) Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (AKO) - głównie w obszarze danych przestrzennych, w tym przede wszystkim w codziennych kontaktach urzędów z odbiorcami usług publicznych, tj. mieszkańcami, partnerami społeczno-gospodarczymi, instytucjami zewnętrznymi, czy wreszcie pomiędzy samymi JST tworzącymi AKO.

Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 8.000.000 zł. Kwota ta jest wysoka, ale aż 83% pokryje dofinansowanie ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 2.1. Rozwój elektronicznych usług publicznych, Poddziałanie 2.1.3. Rozwój elektronicznych usług publicznych w ramach ZIT i OSI. Dzięki temu wszystkie jednostki samorządu terytorialnego biorące udział w projekcie partycypują wyłącznie w kwocie tak zwanego wkładu własnego na poziomie około 17% kosztów projektu.

 

Oprac. Karina Zachara, fot. Magdalena Bartnik

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe