Powiat Ostrowski: Termomodernizacja szkoły w Lamkach za unijne pieniądze

  • 07.02.2019, 06:34
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Termomodernizacja szkoły w Lamkach za unijne pieniądze
Półtora miliona złotych kosztować będzie termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Lamkach. Aż 85% tej kwoty to dofinansowanie w ramach ZIT-ów, z programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja już trwa.

- Gmina Ostrów Wielkopolski otrzymała aż milion 300 tysięcy złotych dofinansowania. To ogromne środki, dzięki którym placówka w Lamkach stanie się samowystarczalna energetycznie. Likwidujemy piec węglowy, w miejsce którego stawiamy ekologiczne ogrzewanie gazowe. Na dachu szkoły zamontowane będą ogniwa fotowoltaiczne. Powstanie instalacja, która wytwarza energię elektryczną w ciągu dnia. Ma bardzo niski próg startowy – produkuje prąd od samego świtu. Jedyne czego potrzebuje to światło dzienne. Dzięki takim rozwiązaniom placówka w Lamkach będzie prawdopodobnie jedną z najbardziej ekologicznych miejsc w regionie – podkreśla wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Teraz trwa docieplanie budynku i stropodachu. Wcześniej docieplone zostały fundamenty obiektu. Niemal równocześnie ruszyły prace na sali gimnastycznej. Tam całkowicie wymieniony został dach, sala przeszła też mały lifting wewnątrz. Ściany wyszpachlowano oraz odmalowano. Wymienione zostały też kilkunastoletnie luksfery. Ich miejsce zastąpiły nowe okna, dzięki czemu na korytarzu prowadzącym na salę zrobiło się dużo jaśniej. Sala gimnastyczna zyskała też nowe, energooszczędne oświetlenie. Prace są już na finiszu.

W ramach inwestycji budynek szkoły przejdzie całkowitą termomodernizację. Zmieni się zatem wygląd zewnętrzny szkoły, która nabierze nowych barw. Wymienione zostaną drzwi, kompletnie zmodernizowana zostanie kotłownia oraz instalacja centralnego ogrzewania, nowa będzie też oświetlenie. Na dachu budynku pojawią się ogniwa fotowoltaiczne, instalacja odgromowa.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mama
Mama 07.02.2019, 08:28
Bardzo na finiszu! Dzieci są od dwóch lat bez sali gimnastycznej a boisko w opłakanym stanie. Dzieci na pewno ucieszą się z ogrzewania gazowego zamiast braku boiska!!!

Pozostałe