Kalisz: Oszuści znów zaatakowali

  • 05.02.2019, 12:26
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Oszuści znów zaatakowali
Niestety oszuści podszywający się pod pracowników wodociągów po raz kolejny dali o sobie znać. Tym razem ich łupem padły pieniądze należące do 80-latki. Przypominamy, aby zwłaszcza seniorzy, mieszkający samotnie nie wpuszczali do domów obcych osób.

Przestępcy, aby dostać się do mieszkania i zabrać z niego pieniądze oraz wartościowe przedmioty wymyślają najróżniejsze historie. Działają w sposób bezwzględny - umiejętnie manipulując rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób.
W poniedziałek 4 lutego br. doszło do kolejnej kradzieży na szkodę seniora. Do drzwi mieszkania 80-latki zapukał mężczyzna, który oświadczył, że jest przedstawicielem wodociągów i sprawdza instalację pod kątem ewentualnych napraw. Po krótkiej rozmowie oszust poprosił seniorkę o pomoc przy sprawdzeniu ciśnienia wody w instalacji. Kiedy przeszli do łazienki umiejętnie odwrócił uwagę kobiety i zajął ją rozmową. Ten moment wykorzystał wspólnik mężczyzny, który przeszukał pomieszczenie i ukradł znajdujące się w jednym z nich pieniądze.
Tego typu sytuacje pokazują, jak bezwzględnie działają przestępcy. Nawet mając świadomość, że zabierają osobom starszym z trudem zgromadzone oszczędności, nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.

Radzimy co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów
Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji, MOPS, ZUS lub przedstawiciela wodociągów czy energetyki itp., zanim wpuścisz go domieszkania, zadzwoń do organizacji, na którą się powołuje i spytaj, czy taki człowiek miał Cię odwiedzić.
Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową.
Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, znajomych, bądź kolegów członków rodziny. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do twego domu i – zwyczajnie - cię okraść.
Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mają czas by wejść do Twojego mieszkania i przeszukać pomieszczenia.
Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub ciśnienia wody w kranie. Jeden będzie Ci towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.
Bądź ostrożny kupując od akwizytorów pukających do Twoich drzwi. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, zginą Twoje pieniądze i biżuteria.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.
Bądź szczególnie ostrożny, jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. pierwszej raty, bądź zaliczki. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później np. przelewem lub na poczcie.
Jeśli podejrzewasz, że wpuściłeś oszustów do mieszkania, dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru. Nie reaguj panicznie. Jeśli będą wiedzieć, że ich zdemaskowałeś, mogą w zrobić Ci krzywdę. Najlepiej idź pod pozorem pożyczenia pieniędzy do sąsiada i tam dyskretnie poproś go o zawiadomienie Policji. Jeśli nie masz takiej możliwości po wyjściu oszustów natychmiast dzwoń na Policję. Pamiętaj, że lepiej stracić pieniądze niż życie.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe