×

Powiat Ostrowski: Historyczny seans filmowy

  • 05.02.2019, 06:30
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Historyczny seans filmowy
Seans filmowy dotyczący „INKI” sanitariuszki antykomunistycznej partyzantki to kolejna inicjatywa Klubu Historycznego im. gen. St. Roweckiego „Grota” w Ostrowie Wielkopolskim.

Projekcja filmu „Danuta Siedzikówna ps. INKA” odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Przypomnijmy, że inicjatorem powstania klubu jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Spotkanie filmowe poprowadził Jerzy Sówka Przewodniczący Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele ostrowskich szkół średnich obejrzeli dokument relacjonował życie rodzinne „INKI”, jej działalność w szeregach Armii Krajowej po męczeńską śmierć zadaną przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Jednocześnie autorzy filmu odtworzyli proces poszukiwania świadków i dokumentów zbrodni, po odnalezienie miejsca pochówku, ekshumację i ceremoniał pogrzebowy z udziałem naczelnych władz politycznych III RP.
„Seans był kolejną lekcją historii najnowszej, nie tylko przypominał przyczyny i przebieg zbrodni politycznej, ale służył obiektywnemu wyjaśnieniu prawdy historycznej” – wyjaśnia dr Józef Pietrzak.

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe