×

Lekkoatletyka: Zdolnej i pracowitej młodzieży nie brakuje

  • 03.02.2019, 08:00 (aktualizacja 04.02.2019, 12:59)
  • Ryszard Binczak
Lekkoatletyka: Zdolnej i pracowitej młodzieży nie brakuje
Rozmowa z Michałem Walczakiem, trenerem lekkoatletów w KS Stal LA Ostrów.

* Panie Michale, bardzo głośno jest ostatnio o reprezentantach KS Stal. Osiągają wspaniałe wyniki połączone z rekordami życiowymi. Ale nim porozmawiały o tych sukcesach wróćmy na chwilę do minionego roku. Jaki on był dla ostrowskiej lekkoatletyki?

- Można śmiało powiedzieć, że był to jeden z lepszych w historii naszego klubu. Zdobyliśmy pięć medali mistrzostw Polski i aż 96,88 punktów we współzawodnictwie sportowym. A właśnie ilość zdobytych punktów pokazuje, że mamy silny zespół i wielu zawodników startuje na mistrzostwach Polski i jeśli nie sięgają po medale, to zajmują punktowane miejsca. Dla porównania warto wrócić do najlepszych lat ostrowskiej lekkoatletyki. W szczytowym okresie udało nam się zdobyć 123 punkty, a były lata, że zawodnicy Stali gromadzili po 100 i po 102 punkty. Jak widać w 2018 roku bardzo zbliżyliśmy się do tych najlepszych czasów, a 96,88 punktów musi robić wrażenie.

* Dlaczego te punkty są tak ważne?

- Jak już wspomniałem, świadczą o tym, iż nie mamy dwóch, trzech dobrych zawodników czy zawodniczek, ale obok naszych liderów jest bardzo duża grupa, która z dobrym skutkiem rywalizuje z najlepszymi w Polsce. Poza tym, punkty to konkretne pieniądze dla klubu. Za każdy punkt dostajemy około 200 złotych.

* Rok 2019 również rozpoczął się wspaniale. Wspomnę tylko Patryka Wykrotę, który w krótkim odstępie czasu dwa razy poprawia rekord Ostrowa w biegu na 200 metrów. Zdolnej młodzieży w Ostrowie nie brakuje.

- Udało nam się stworzyć dużą grupę młodzieży, która jest bardzo chętna do ciężkiej pracy. I nie są to wyłącznie osoby z Ostrowa, ale także z okolic. Okazuje się, że zdolnych młodych ludzi nie brakuje. W klubie mamy bardzo dobrą atmosferę, a to również pomaga budować dobre wyniki.

* A jak przyciągacie tych młodych ludzi do klubu?

- Są różne drogi. Cały czas obserwuję różne szkolne zawody sportowe i ,,wyłapuję’’ tych najlepszych. Gdy widzę jakiś talent kontaktuję się z jego rodzicami oraz samym uczniem i zapraszam na zajęcia do Stali. Poza tym, gdy są sukcesy i młodzież o nich słyszy, to sami do nas przychodzą, by spróbować swoich sił. Bardzo istotną sprawą jest stworzenie programu „Lekkoatletyka dla każdego”, w którym nasz klub uczestniczy od zeszłego roku. Jest on przeznaczony dla dzieci z klas młodszych. Mamy aż cztery grupy młodzieżowe. W klasach I-III zajmują się dziećmi dwie trenerki: Kamila Grzegorowska oraz Katarzyna Pawlik. W klasach IV-VI ja wspólnie z żoną Kasią prowadzę jedną grupę, a drugą szkoli Martyna Świerczyk.

* W ubiegłym roku reprezentanci klubu wywalczyli pięć medali mistrzostw Polski. Jakie plany na tegoroczny rok?

- Nie chcę mówić o medalach. Zdarza się tak, że jedziemy na mistrzostwa, nasi zawodnicy są w bardzo dobrej formie, a jednak medali nie zdobywamy. Na takich imprezach konkurencja jest ogromna i czasami o tym kto stanie na podium decyduje dyspozycja dnia. A bywa tak, że zawodnik na którego nie liczymy, że zdobędzie medal, po prostu nas zaskakuje i przywozi krążek. Mogę jednak stwierdzić, iż mamy kilka szans medalowych i kto wie, czy ten rok nie będzie lepszy od poprzedniego. Ja będę bardzo zadowolony, jak nasi reprezentanci na mistrzostwach Polski zajmować będą miejsca w czołowej ósemce.

* Panie trenerze, o młodzież nie musimy się martwić. Gorzej jednak wśród seniorów. Karierę zakończyła Ewa Rosiak, która zdobyła pięć medali mistrzostw Polski seniorów. Przed laty błyszczał Sławomir Majusiak, który zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy w biegu na 5000 metrów w Splicie. Czy mamy zawodników mogących powalczyć o dobre lokaty w gronie seniorów?

- Mamy Julię Dutkiewicz, która w tym roku wyrównała już halowy rekord Ostrowa skacząc wzwyż 170 cm. Na pewno możemy liczyć także na Tomasza Jankowskiego, który w biegach sprinterskich zrobił w ostatnim czasie ogromne postępy. Nie wykluczamy, że do rywalizacji seniorskiej wystawimy już Patryka Wykrotę. Wyniki, które on osiąga w biegu na 200 metrów mogą mu dać na mistrzostwach Polski seniorów miejsce w ósemce.

BIN

 

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe