Ostrów: Seniorze nie daj się oszukać

  • 02.02.2019, 07:00
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Seniorze nie daj się oszukać
Policjanci ostrowskiej komendy włączyli się w akcję pn. „Sztuczka na wnuczka". Mundurowi docierają do szerokiego grona seniorów, aby rozmawiać o problemie jakim są oszustwa metodą „na wnuczka" czy „na policjanta".

We współpracy ze szkołami powiatu ostrowskiego policjanci spotykają się z seniorami podczas szkolno-przedszkolnych obchodów Dnia Babci i Dziadka.Akcja pod hasłem „Sztuczka na wnuczka”ma za zadanie uświadomić seniorom jak duże zagrożenie niesie ze sobą rozmowa z nieznajomym czy zapraszanie osób nieznajomych do domu.
Policjanci przez cały czas przekazują seniorom najważniejsze informacje o bieżących zagrożeniach oraz nowych „pomysłach” oszustów. Dzięki współpracy z placówkami oświatowymi czy klubami seniora mundurowi są w stanie dotrzeć do dużej ilości mieszkańców, jak również wręczyć im ulotki informacyjne z poradami jak nie stać się ofiarą przestępców.
Policjanci przypominają, że oszuści dzwoniący na telefony stacjonarne najczęściej podają się za wnuczka lub kogoś bliskiego. Informują o sytuacji, w której się znaleźli (np. kolizja drogowa) oraz o tym, że pilnie potrzebują pieniędzy. Starsze osoby, które nieświadome zagrożeń otrzymują taki telefon, bywają zdezorientowane i często bez zastanowienia oddają swoje oszczędności oszustom. Oszuści mogą się również podawać za policjantów, legitymując się fałszywymi dokumentami, którzy również proszą o przekazanie pieniędzy, rzekomo celem zatrzymania oszusta.
Oszuści mają doskonale opracowany plan działania. Ich metody, choć działają na tej samej zasadzie, w chwili stresu mogą zaskoczyć zdezorientowanego i wystraszonego seniora. Nie dajmy się oszukać! Pamiętajmy, że zawsze możemy odłożyć słuchawkę i oddzwonić do prawdziwego wnuka, aby upewnić się czy nie padliśmy właśnie ofiarą oszustwa.
Nie wpuszczajmy obcych do mieszkania! Podobne działania mogą być wykorzystywane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary. Brak asertywności może doprowadzić do utraty oszczędności całego życia. Przestępcy biorą swoje ofiary także „na litość" - pukają do drzwi i proszą o picie czy jedzenie. Korzystając z chwili nieuwagi, okradają mieszkanie.
Telefon pod numerem alarmowym 112 może zapobiec wielu rodzinnym tragediom! Nie bądźmy obojętni. Policjanci zareagują na każde zgłoszenie o przestępstwie i sprawdzą każdą posiadaną informację. Swoje uwagi można również przekazać dzielnicowemu.
Poniżej zachęcamy do odwiedzenia strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zapoznania się z kampanią pod nazwą „Seniorze, uważaj!”, której celem jest ostrzeżenie konsumentów przed nieuczciwymi zachowaniami niektórych przedsiębiorców w trakcie zawierania umów poza lokalem, czyli na pokazach lub w domach.
https://uokik.gov.pl/dzialania_edukacyjne_konsumenci.php#faq3380

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe