Kalisz: Nowy wóz strażaków z Dobrzeca

  • 30.01.2019, 08:15 (aktualizacja 31.01.2019, 10:43)
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Nowy wóz strażaków z Dobrzeca
Ochotnicza Straż Pożarna Dobrzec wzbogaciła się o nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Zakup pojazdu o wartości prawie 900 tysięcy dofinansowało miasto.

Trudno dziwić się zadowoleniu druhów z Dobrzeca, bo wysokiej klasy pojazd ratowniczo - gaśniczy MAN TGM 18.340., który garażuje już w jednostce, zwiększa nie tylko komfort ich pracy, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa - lokalnej społeczności, mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.
- Pojazd zastąpi nasz stary i wysłużony, który w dodatku uszkodził się podczas jednej z akcji. Jest to samochód ciężki, wielozadaniowy, z bardzo nowoczesną zabudową, której producenta sami mogliśmy wybrać, przystosowany do przewozu dużej ilości wody, a więc służący do gaszenia dużych pożarów. Warto bowiem zaznaczyć, że jesteśmy strażą tzw. drugiego rzutu, a więc jednostką, która wspiera działania PSP w przypadku zdarzeń wymagających zwiększonego nakładu sił. A takich nie brakuje - mówi Maciej Bęcki, wiceprezes OSP Dobrzec w Kaliszu.
- Auto posiada napęd 4x4, z możliwością odłączenia napędu na przednią oś. Jest nowocześnie i bogato wyposażone: w agregat prądotwórczy i maszt oświetleniowy sterowany zdalnie pilotem, zbiornik wodny o pojemności 5000 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 500 litrów, autopompę o wydajności 4200 l/min., działko wodno-pianowe o regulowanym natężeniu przepływu, wyciągarkę o sile uciągu 80 kN i długości liny 30 m, instalację zraszaczową do ograniczenia stref skażeń lub do celów gaśniczych. Znajduje się w nim podstawowy sprzęt ratownictwa technicznego: pilarki, przycinarki do drewna, stali, betonu jak również sprzęt burzący. W jednomodułowej, czterodrzwiowej kabinie może podróżować sześciu strażaków-ratowników. W oparciach foteli drugiego rzędu zamontowane są uchwyty umożliwiające przewożenie czterech aparatów oddechowych. Pojazd będzie służył głównie do działań na terenie Kalisza, ale nie jest wykluczone, że będzie też jeździł do działań ratowniczo-gaśniczych na terenie sąsiednich powiatów – ostrowskiego, czy pleszewskiego – zaznacza Wojciech Matyjasz, naczelnik OSP Dobrzec w Kaliszu.

Zakup samochodu, którego całkowity koszt wyniósł 880.680 zł., możliwy był dzięki dofinansowaniu ze strony Urzędu Miasta Kalisza w kwocie 500.000 zł, środkom pozyskanym z Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego w wysokości 380.000 zł oraz środkom własnym jednostki.

Tekst i zdjęcia: Karina Zachara 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe