Kalisz: Likwidacja składowiska - jest szansa na dofinansowanie

  • 29.01.2019, 07:56 (aktualizacja 30.01.2019, 09:27)
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Likwidacja składowiska - jest szansa na dofinansowanie
- Apeluję do parlamentarzystów o wsparcie działań podejmowanych przez miasto w celu jak najszybszego zlikwidowania nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych przy ul. Wrocławskiej – mówił podczas briefingu prasowego Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

 Koszt utylizacji sięga 10 milionów złotych, co jest bardzo dużym obciążeniem dla miasta, dlatego czynione są starania o wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W minioną niedzielę po godzinie 16.00, patrolujący teren nielegalnego składowiska odpadów przy ul. Wrocławskiej 164A funkcjonariusz Straży Miejskiej poinformował dyżurnego o wydobywającym się z magazynowych pomieszczeń drażniącym zapachu. Sygnał natychmiast trafił do kaliskiej straży pożarnej. Na miejsce zadysponowano pięć zastępów Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu oraz cztery zastępy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego z Ostrowa. Po przybyciu na miejsce, teren sprawdzili najpierw strażacy z Kalisza, którzy w aparatach ochrony dróg oddechowych przeprowadzili stosowne pomiary, nie stwierdzając obecności niebezpiecznych substancji. Kolejne działania podjęły jednostki z Ostrowa. Rozpoznanie i pomiar na obecność stężeń niebezpiecznych par i gazów w obrębie budynku również nic nie wykazały. Na miejscu pojawił się wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek oraz przedstawiciele Wydziału Gospodarowania Mieniem dysponujący kluczami do obiektu. Strażacy podjęli próbę wejścia do środka, ale ze względu na całkowicie zastawione wejście pomiaru dokonano przy drzwiach. Mierniki również nie wskazały stężeń niebezpiecznych. Łącznie w akcji trwającej ponad 3 godziny wzięło udział 9 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, 28 strażaków.

Magazyn nielegalnie nagromadzonych odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, zlokalizowany w Kaliszu przy ul. Wrocławskiej 164A, był użytkowany w 2013 roku w ramach prowadzonej działalności w zakresie zbierania odpadów przez firmę z siedzibą w Poznaniu. W 2014 roku prezydent Kalisza wydał decyzję cofającą zezwolenie na zbieranie odpadów wraz z nakazem ich usunięcia. Właściciel firmy nie zastosował się do orzeczenia ww. decyzji. Wobec czego wszczęto postępowanie egzekucyjne w administracji oraz zgłoszono sprawę do Prokuratury Rejonowej w Kaliszu.
W wynajmowanym magazynie zostały pozostawione odpady, jak się szacuje ok. 3000 ton. O całej sytuacji powiadomiono Wojewodę Wielkopolskiego, a także odpowiednie służby: straż pożarna, nadzór budowlany, inspekcja ochrony środowiska, inspekcja sanitarna. Wystosowano także pisma do ww. służb o podjęcie działań mających na celu sprawdzenie potencjalnego zagrożenia oraz podjęcie czynności zapobiegawczych w zakresie swojej właściwości. Postępowanie egzekucyjne w administracji wobec sprawcy zdarzenia okazało się bezskuteczne.
Biorąc pod uwagę wyjątkowość zaistniałej sytuacji, zwrócono się także pismami do Ministra Środowiska, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Spraw Wewnętrznych, posłów i senatorów, Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o rozważenie uruchomienia mechanizmów pomocowych w postaci dofinansowania zadania usunięcia i unieszkodliwienia odpadów, mając na względzie dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców sąsiadujących z ww. magazynem oraz ochronę środowiska.
W planie wydatków Kalisza na 2019rok zaplanowano kwotę 3.000.000 zł przeznaczoną na realizację usługi w zakresie usunięcia i unieszkodliwienia odpadów zmagazynowanych w budynku przy ul. Wrocławskiej. Ze względu na fakt, iż szacowany koszt tych działań opiewa na kwotę ok. 10.000.000 zł, miasto poczyniło wszelkie możliwe starania w celu uzyskania wsparcia zewnętrznego na realizację tego celu. 19 grudnia 2018 roku złożono wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dotacj.
Wniosek przeszedł pozytywną ocenę formalną, obecnie podlega ocenie merytorycznej. Decyzja o przyznaniu dofinansowania powinna zapaść w pierwszym kwartale tego roku. W momencie przyznania dotacji, miasto natychmiast uruchomi procedurę przetargową w celu wyłonienia wykonawcy realizacji usunięcia i unieszkodliwienia odpadów. 
- Szukając wsparcia naszych działań spotkałem się z Jarosławem Rolińskim, dyrektorem Departamentu Ochrony Ziemi w NFOŚiGW w Warszawie oraz Jolantą Ratajczak, prezes Zarządu w WFOŚiGW w Poznaniu, w celu przyspieszenia decyzji o dofinansowaniu . W kolejnym tygodniu planowane jest też spotkanie na Międzynarodowej Konferencji w Poznaniu z przedstawicielami NFOŚiGW - informuje Jan Kłysz, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Aby ubiegać się o dotację miasto musiało zostać właścicielem tego terenu - warunek bezwzględny możliwości ubiegania się o dotację. Najpierw aktem notarialnym z dnia 14.09.2018 roku miasto  nabyło nieodpłatnie od osoby fizycznej prawo użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności znajdującego się na gruncie budynku magazynowego. Następnie aktem notarialnym, z dnia 11.12.2018 roku miasto nabyło nieodpłatnie - w drodze umowy darowizny od Skarbu Państwa - prawo własności ww. terenu wraz z budynkiem.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe